Kassetænkning står i vejen for telemedicin

Digital sundhed: Når et sygehus tænker smart og indfører telemedicin, der sparer patienten for kontrolbesøg, bliver det straffet i form af manglende honorar fra det offentlige.

På Vejle Sygehus har man indført en telemedicinsk løsning til kontrol af patienter, der tager blodfortyndende medicin.

Ordningen betyder, at en stor del af patienterne ikke længere behøver at tage den lange vej til sygehuset for at få foretaget blodprøver og kontrol. De kan blive i deres eget hjem.

Det er muligt med telemedicinsk udstyr i patientens hjem, der kan behandle blodprøven og lægge resultatet direkte ind i sygehusets journalsystem.

Det sparer ikke alene patienterne for en masse transporttid og tabt arbejdsfortjeneste.

Det giver også en større sikkerhed i kontrollen og monitoreringen af patienterne.

For det telemedicinske udstyr gør det muligt at lave en kontrol hver uge, hvor det tidligere – dengang patienten skulle troppe op på sygehuset – kun var hver måned.

Økonomisk straf

Alt i alt en lykkelig brug af telemedicin.

Der er bare et stort men. For når patienten ikke længere kommer ind på sygehuset til kontrolbesøg, mister sygehuset penge.

De såkaldte DRG-takster, der giver sygehuset et honorar, hver gang det har foretaget en aktivitet, tager nemlig ikke højde for, at opgaven kan løses med telemedicin.

I DRG-taksternes logik har sygehuset ikke foretaget en aktivitet og ikke haft en udgift, når patienten ikke har sat fod på sygehuset.

Dermed står takstafregningen reelt i vejen for indførelsen af telemedicin i det danske sundhedsvæsen.

“Vi har alligevel indført telemedicin på det her område – af hensyn til patienterne. Fordi det giver en meget større sikkerhed for patienten, når vi med telemedicin kan måle patientens blod hver uge i stedet for hver måned. Men det er selvfølgelig uheldigt, at vi dermed mister taksten på omkring 14.000 kroner per patient per år," siger Ivan Brandslund, der er overlæge, dr. med. og laboratoriechef, Laboratoriecentret, Vejle Sygehus.

“DRG-systemet er glimrende til at overvåge produktiviteten i sygehusvæsenet, men det forhindrer opfindsomhed og udvikling. Det blokerer simpelthen,” tilføjer han.

Ingen økonomisk incitament

Foreløbig kører ordningen for en del af sygehusets patienter, men sygehuset har, som reglerne er i dag, ikke noget økonomisk incitament til at rulle det ud som et standardtilbud til alle.

Og det er ikke bare i Vejle, at man har ramt DRG-taksternes blokering.

Også Sygehus Fyn er ramt af problemet, efter at have indført en telemedicinsk løsning til patienter med lungesygdommen KOL.

Faktisk gælder problemstillingen i hele sundhedsvæsenet, når telemedicin holder patienten væk fra sygehuset.

Løsning i 2010

I Sundhedsstyrelsen erkender man, at DRG-taksterne ikke i tilstrækkelig grad tager højde for telemedicinens indmarch i det danske sundhedsvæsen.

“Det er rigtigt, at der i DRG ikke direkte er lavet takster for telemedicin. Men vi arbejder på at tilpasse taksterne, så de tager højde for det og andre behandlinger som gør, at patienten ikke behøver at komme på hospitalet,” siger Poul Erik Hansen, der er enhedschef i Sundhedsstyrelsens enhed for sundhedsøkonomi.

Det kan dog tidligst blive fra 2009, da DRG-taksterne for 2008 blev fastlagt midt i denne måned. Mest sandsynligt dog først i 2010.

Men regionerne kan allerede nu tilpasse taksterne lokalt, så de tilgodeser de lokale behov, tilføjer Poul Erik Hansen.
I Region Syddanmark medgiver man, at regionen kan lave sin egen lokale takstafregning.

Men der er aktuelt ikke nogle planer om det, og det vil i givet fald også give et finansieringsproblem.

For regionen kan ikke få refunderet udgifterne af staten, så længe de ikke er nævnt i de generelle, nationale DRG-takster.

Og da regionerne ikke selv kan opkræve skat, ville det i givet fald betyde et underskud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Automation Developer til Team Process Automation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension