Web-udbyder: Disk-nedbrud ikke årsag til CMS-hul

Det var ikke hardwareproblemer, men softwareproblemer, der i sidste uge gjorde journalisten.dk til en åben wiki, mener leverandør til journalisten.dk.

Artikel top billede

Bill Ebbesen, driftsansvarlig hos webudbyderen Gigahost.

Det er ikke Gigahosts ansvar, at nyhedsitet journalisten.dk i sidste gik fra at være et nyhedssite til en åben wiki, hvor tilfældige brugere kunne redigere frit på alle niveauer.

Det siger Bill Ebbesen, der er driftsansvarlig hos Gigahost.

Den virtuelle server, som nyhedsiden journalisten.dk befinder sig på, kører nemlig på hele tre harddiske, som er opsat i en såkaldt RAID-1 Array, der bevirker, at indholdet på den enkelte disk spejles mod to andre harddiske, så der altid er tre ens diske med samme data i opsætningen.

Ifølge Bill Ebbesen oplevede Gigahost et disknedbrud i begyndelsen af sidste uge på netop den server, hvor journalisten.dk befinder sig.

Han fortæller, at udskiftningen af den defekte disk tog en time og 28 minutter.

"Hvis der ryger en disk, så rykker vi hurtigt ud. For selvom der er to helt ens disk tilbage, så kan man aldrig regne med dem," siger Bill Ebbesen.

Umuligt at diskfejl ødelægger data

Efter udskiftningen synkroniserede serveren automatisk den nye disk med de to tilbageværende, som ifølge Bill Ebbesen stadig var funktionelle og med det korrekte indhold.

Bill Ebbesen fortæller, at det er umuligt, at en diskfejl i et RAID-1 Array kan ødelægge data eller forsage tab af indhold.

Det skyldes, at hver eneste blok på harddiskene er hashet med et givent antal tegn. Hvis der viser sig at være fejl i blot en enkelt bit i en sektor eller blok på harddisken, vil journaliserings-hashen også ændre sig.

"På den måde sikrer man sig med disse hashings og journaliseringssystemer, at ting ikke kan ændre sig. Sådan en server vil slet ikke kunne køre videre, hvis der er fejl i journaliseringen," siger Bill Ebbesen.

Den driftsansvarlige oplyser, at der i gennemsnit ryger to diske om måneden, som firmaet normalt udskifter med systemerne i fuld drift, hvilket netop er hensigten med RAID-1 Array sytemet.

Det er meget sjældent, at kunderne af de virtuelle serverløsninger oplever problemer med disse rutineudskiftninger, forklarer Bill Ebbesen.

Genstartede virtuel server efter nedbrud

Den virtuelle serverløsning, som journalisten.dk har købt hos Gigahost, indeholder kun en tom Linuxkerne, der er en kopi af den primære kerne på den primære server, forklarer den driftsansvarlige.

"Der er ikke installeret noget som helst på den, udover standard Linux-systemet, hvor vedligeholdelse er under eget ansvar, siger Bill Ebbesen.

Der er altså ifølge Bill Ebbesen ingen mulighed for, at Gigahost kan have ansvaret for sidste uges problemer hos journalisten.dk. Alle data på det berørte system var nemlig i orden, da Gigahost havde reetableret systemet efter disk-nedbruddet.

Fejl ikke hardwarerelateret

Imidlertid ligger det fast, at noget gik galt hos journalisten.dk efter sidste uges disknedbrud.

Spørgsmålet er nu, hvad der så forsagede den mystiske fejl, som i sidste uge bevirkede, at tilfældige besøgende kunne ændre frit i alt materiale på journalisten.dk

Bill Ebbesen ser det som en mulighed, at den software som journalisten.dk har haft installeret på den virtuelle server kan have haft problemer med at forstå, at der var sket et disknedbrud.

Det, at der under disknedbruddet kun har været to steder frem for de normale tre steder at læse det samme data, kan muligvis have fået softwaren til enten at gå i stå eller helt gå ned, vurderer Bill Ebbesen.

Ifølge Bill Ebbesen er genstart af virtuelle servere ikke mulige at undgå og er helt almindeligt i branchen.

Det foregår eksempelvis i forbindelse med sikkerhedsopdateringer. Derfor ligger det firmaet meget på sinde at forklare kunderne, at det er vigtigt at serverne kan holde til en genstart, forklarer Bill Ebbesen.

Derfor skal fejlen ifølge Bill Ebbesen findes i den software, som journalisten.dk selv benytter. Det er nemlig ikke umuligt at data kan ændres under et nedbrud, hvis der er en fejl i den benyttede software.

"Jeg tror ikke på at det kan være en hardwarefejl der er tale om i det konkrete tilfælde," siger Bill Ebbesen.

Hos journalisten.dk vil teknisk supporter Steven Snedker ikke afvise, at der kan være tale om en fejl i den software, som journalisten.dk selv har installeret på den virtuelle server.

"Nej, jeg kan ikke være 100 procent sikker. Der er ufattelig meget kode på ufattelige mange databasetabeller. Men jeg drog et lettelsens suk, da jeg slettede den ødelagte databasetabel," siger Steven Snedker.

Dermed henviser han til, at løsningen på problemet var at slette alle session-cookies, da det onsdag stod klart, at journalisten.dk var blevet til en wiki.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S