Indhold
SAN MATEO, USA (IDG News Service)/ 1. juni 1999: Microsoft er i gang med at overveje hele sin fremgangsmåde på det håndholdte marked.
Selskabet har forberedt sine vigtigste partnere på en fuldstændig omskrivning af Windows CE i fjerde kvartal, der skal gøre styresystemet betydeligt nemmere at bruge.
Mangel på brugervenlighed har været Microsofts største problem, og har medført, at selskabet nu er nødt til at gå ud og overbevise sine erhvervskunder om fortsat at støtte Windows CE.
Microsofts problem er, at andre styresystemer er mere tiltrækkende. Ifølge analysefirmaet International Data Corporation, IDC, sælger 3Coms PalmOS dobbelt så godt som WinCE, og de seneste tal viser, at salget af PalmOS-baserede produkter voksede 84 procent i 1998.
Visse softwareforhandlere, der sælger ens produkter til både PalmOS og WinCE hævder, at PalmOS-programmer sælger op til otte gange bedre.
- Størstedelen af brugerne nævner PalmOS´ enkelthed mod WinCE´s kompleksitet, og det har ramt dybt i Microsofts inderste. Hvis en øget markedsandel betyder, de er nødt til at omskrive interfacet, så gør de det, vurderer Ken Dulaney, vicepræsident i analysegruppen Gartner Group.