Nixdorf forsvinder

Nixdorf-navnet vil ikke l&aelig;ngere v&aelig;re at finde i Siemens-regi. Europas st&oslash;rste IT-, tele- og elektronikvirksomhed har besluttet at samle alle aktiviteter under Siemens-navnet. En kraftig pc-ekspansion er p&aring; vej.<BR>

Af Finn Morsing

Siemens-koncernen restrukturerer nu store dele af virksomheden, hvilket indebærer, at det største datterselskab, Siemens Nixdorf
Informationssystemer (SNI), lægges ind som en division i Siemens-gruppen.
Det betyder, at Nixdorf-navnet stort set forsvinder fra selskabets mange produktlinier, og at ny IT-stategi skal gennemføres.
Den 1. oktober i år vil det nuværende SNI være en del af information- og teledivisionen, og forklaringen er, at IT og tele smelter sammen. Ret beset må Siemens siges at have de bedste forudsætninger for at skabe integration mellem de to hidtil adskilte områder, for Siemens har i begge segmenter en af de største markedsandele i Europa.
- Forklaringen på, at sammenlægningen sker nu, er først og fremmest, at selve markedet og markedsvilkårene har forandet sig, siden Siemens-data fusionerede med Nixdorf. Dengang var det rigtigt at holde de to selskaber adskilt, siger informationschef Ken Sloth Rasmussen, Siemens Nixdorf Informationssystemer.
- Det er privatiseringen af teleselskaber både i Danmark og i det øvrige Europa, der betyder, at vi kan betjene kunderne langt bedre ved at optræde som én integreret leverandør. Desuden har andre private og offentlige virksomheder stærkt fokus på, at leverandøren mestrer alle facetter af informationsteknologien.

Global pc-leverandør
ComputerWorld har for nylig berettet, at Siemens Nixdorf trækker sig fra pc-kapløbet, men det er ikke den hele sandhed, siger selskabets divisiondirektør Ole Villadsen.
- Det er helt korrekt, som skrevet i ComputerWorld, at vi har solgt vores pc-fabrik til Acer, ligesom vi også har frasolgt vore aktier i Vobis i pc-detailleddet. Men det er ikke ensbetydende med, at vi forlader pc-segmentet, snarere tværtimod.
- I dag er vi Europas fjerdestørste pc-leverandør, og vor markedsandel i Danmark rækker også til en fjerdeplads. Men på verdensplan ligger vi meget langt nede, og vi har erkendt, at vi ligger i et slags ingenmandsland, siger Ole Villadsen.
- Derfor har vi taget beslutningen om, at vi vil være med på topplan også i markedsandel og ikke kun i kvalitet, som det er tilfældet i dag. Og ved at outsource selve produktionen til Acer, kan vi koncentrere os om at tilføre pc’en det, vi mener, en pc skal tilføres.
Acer skal med andre ord producere de mange Siemens-pc’er, der berettiger Siemens til at være med i den verdensomspændende pc’s top fem, som skal bestå af Compaq, IBM, HP, Dell og altså Siemens.
- Acer-kvaliteten er upåklagelig. Det er verdens næststørste pc-producent. Konsekvensen for vore kunder er, at de fremover får en pc af nøjagtig samme høje kvalitet som hidtil, ikke mindst fordi Acer overtager fabrik og medarbejdere (pr. 1. juli, red.), ligesom pc'erne fremstilles efter vore specifikationer og kvalitetskrav. Og i kontrakten har Acer og Siemens forpligtet sig så tæt, at vejen til succes er garanteret af et tæt gensidigt samarbejde, siger Ole Villadsen.

Windows og Intel
Når SNI nu skifter spor, hænger det også sammen med, at Windows og Intel er blevet standard. Det var ikke tilfældet for snart ti år siden, da Nixdorf blev købt af Siemens.
- Og dengang var det reglen, at de store selskabers IT-produkter var de dyreste. I dag er det omvendt. De største er blevet de billigste. I det landskab skal derfor volumen og globale markedsandele til, hvis det skal nytte. Det er, hvad vi nu gør, siger Ole Villadsen.
SNI/Siemens beholder den interne forskning i brugergrænseflader og andre emner, hvor selskabet kan tilføre kunden værdi. På de øvrige hardware-platforme er der også forandringer på vej. SNI har i mange år haft en MIPS-strategi, men som bekendt er det en blindgyde, og vejen hedder nu Suns operativsystem Solaris i den del af spektret. Desuden er det Intels 64 bit, der er SNI’s anbefaling.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere