Billigt kød på nettet

Spar 40 procent på din kødregning, lover et nyt e-handelssted, der går helt uden om detailhandelsleddene. Sammen med Rambøll Informatik og IBM satser Allfoods.dk på, at danskerne vil købe store kødmængder til halv pris, direkte fra et mindre slagteri på Fyn.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

To måneder har det taget at lave e-handelsstedet Allfoods.dk. Ideen er, at danskerne skal købe billigt kød direkte fra slagteren i Skamby på Fyn via Internet. Bestilling og betaling sker på nettet. Varerne bliver leveret lige til døren den dag, kunden selv ønsker det.
Til gengæld har det taget ti måneder at få ideen kontrolleret og godkendt af myndighederne i Fødevareregion Fyn; der er mange ting, der skal være i orden, når man handler kød.

Men fordi kødet til dagligt går rundt på marken, skal man mindst beregne en uges leveringstid, og for at det hele skal løbe rundt, leverer Minitrans minimum 26 kilo svinekød per bestilling.

Alligevel tror direktør i Allfoods.dk, Per Toft, på sin idé, som er skabt i det nære netværk. Det er konens søsters svoger, der er slagter. I sidste uge gik stedet i luften, og på fire dage har han modtaget 20 ordrer.
- I øjeblikket får vi omtrent fem ordrer om dagen, og vi er jo lige gået i gang. Selv folk i Brønshøj med adresser som "anden til venstre" har bestilt hos os. Så nogen må nødvendigvis have de store frysere, eller også slår de sig sammen, siger Per Toft.
Han har budgetteret med 5000 ordrer det første år og en omsætning på omtrent syv millioner kroner.

Netbutikken er udviklet af Rambøll Informatik i WebSphere Commerce Suite, hvilket er IBMs software til elektronisk handel. Driften af systemet sker på en IBM Netfinity server på Rambøll Informatiks Commerce Hotel, der også håndterer backoffice-logistikken samt betalingerne via PBS.

- Vi har lavet en fireårig kontrakt med Rambøll om håndteringen af logistikken, mod at de får en del af overskuddet, siger Per Toft.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere