Lars Kolind stifter ventureselskab

Den tidligere Oticon-chef, Lars Kolind, har stiftet sit eget udviklingsselskab. Han vil af egen lomme skyde penge i små nye selskaber.

Af Morten Skeldal Østergaard

Med penge på lommen fra sin vellykede genopretning af høreapparatfabrikken, Oticon, vil Lars Kolind nu investere i små nye IT-virksomheder. Det skriver Berlingske Tidende.

Kolinds investeringsselskab, Growth.dk, vil i første omgang have en pengetank på 25 millioner kroner, der skal skydes i helt nye IT-selskaber, men han er villig til at skyde flere penge i projektet, hvis det bliver nødvendigt. Growth.dk regner med en ny investering hvert kvartal.

Kolind bliver selv direktør i det nye investeringsselskab, mens den tidligere leder af Oticons amerikanske datterselskab, Søren Holst, bliver direktør.

Growth.dk er flyttet ind i forskerparken Symbion, og har allerede skudt penge i de fire første selskaber med en andel til Growth på mellem 33 og 60 procent af aktiekapitalen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere