Af Daniel Bergsagel, Computerworld Online
Det går rigtig hurtigt for den danske antivirus-virksomhed virus112. Selskabet, der blev etableret i maj i år og i dag tæller 21 medarbejdere i Danmark, er netop blevet købt af det børsnoterede Nasdaqselskab Euro909.com for 1,1 millioner aktier. Ifølge kursen i går har aktierne en værdi af omtrent 19 millioner kroner. Desuden udløses endnu 1,1 millioner aktier, hvis Virus112 inden for tre år møder visse vækstmål.
Direktør i Virus112, Brian Mertz Pedersen, oplyser, at vækstmålene er meget høje. Men han tror på det. Der er gang i sikkerhedsprodukter for tiden. I Danmark har selskabet 600 kunder og giver allerede overskud. De svenske og tyske markeder virker endnu mere interesserede i de danske drenge, oplyser direktøren. Og lige nu sidder Brian Mertz Pedersen i Californien midt om natten og forhandler med "en meget kendt amerikansk virksomhed" om et samarbejde.
- Forbindelsen er kommet i stand gennem Euro909.com. Jeg kan ikke sige så meget, men der kommer en besked senere på dagen, siger han med en træt, men spændt stemme gennem en telefonforbindelse.
Euro909.com fik øje på det danske selskab og slog til. Ud over at være en medievirksomhed, beskæftiger Euro909.com sig med Internetrelaterede tjenester som domæneregistrering, hosting og nu også sikkerhed. Ifølge selskabets administrerende direktør Aldo Pedersen er der et store muligheder for at sælge virustjenesten til mange af de 90.000 kunder, Euro909.com betjener i Europa.
Selskabet er noteret på Nasdaqbørsen for teknologiaktier i USA. Her har aktiekursen i lighed med mange andre IT- og Internetaktier haft et hårdt år og er faldet dramatisk. Det bekymrer dog ikke Brian Mertz Pedersen, selvom hans fortjeneste er afhængig af aktiekursen.
- Det er jo en chance, man må tage. Selvfølgelig tænker jeg da på det, men på den anden side så er det jo begrænset, hvor meget kursen kan falde endnu, siger han.
Virus112.com har udviklet et søgerobot, der scanner nettet for virusrelateret materiale. Især scanner den undergrundssider, som medarbejdere gennem netværk og research har fundet frem til. Det kan være sider, hvor virusprogrammører chatter med hinanden. Når selskabet falder over belastende materiale sendes en advarsel ud per e-mail. Hvis en virksomhed bliver angrebet af virus, udvikler Virus112 også kure mod virusangrebet.