E-handel skal betales i kiosken

Forbrugernes bekymringer over at bruge Dankort og kreditkort på nettet får nu IT-verdenen og bankerne til at gå nye veje. Fremtidens e-handel kan man betale for i kiosken eller på banegården.

Af Jens Bertelsen, Computerworld Online

Hannover: Sammen med cola og chips skal vi i fremtiden også huske at købe internet-betalingskort, når vi lige smutter i kiosken. Behovet for helt enkelt at kunne betale for tjenester på nettet, og forbrugernes angst for at bruge Dankort og kreditkort ved e-handel, får banker og sikkerhedsfirmaer til at udtænke nye løsninger.

Modellen med internet-betalingskortet, der minder lidt om at købe et telekort, findes i forskellige variationer. En af dem er udviklet af det østrigske firma Paysafecard, der har IBM som strategisk partner og i disse dage udstiller på IT-gigantens stand på CeBit-messen i Hannover.

Paysafecard kan ligesom telekort købes med forskellige værdier. I Tyskland er det 50, 100 eller 200 Mark. Under et skrabefelt sidder en 16-cifret PIN-kode, som skal indtastes, når man går ind i betalingssystemet hos den internet-butik, man handler hos. Det mindst mulige beløb, der kan hæves, er én euro-cent (under 10 øre). Knap 150 internetbutikker i Tyskland og Østrig er tilmeldt Paysafecards ordning. I Tyskland åbner tjenesten i maj, mens den i Østrig har været i drift siden efteråret.

Tilsvarende tilbyder Paysafecard en version til unge under 18 år, der normalt ikke kan få deres eget kreditkort. De kan til gengæld ikke få adgang til sex- og spillesider.

Dansk introduktion på vej

Paysafecard er på vej ind på det danske marked med en hemmelig dansk samarbejdspartner, fortæller chefen for forretningsudvikling, Richard Nathschläger:

- Samarbejdsaftalen er ved at blive indgået med en dansk virksomhed, der både har en baggrund inden for bank- og IT-verdenen. Afhængig af vores succes i især Tyskland regner vi med at åbne i Danmark i første kvartal næste år, fortæller han til Computerworld Online.

Inden årets udgang venter Paysafecard at sælge betalingskortene 75.000 steder over hele Tyskland, herunder på banegårde og posthuse og i kiosker og bankfilialer. Den indlysende mulighed for slet og ret at købe sin Paysafecard PIN-kode over nettet overvejes, men det haster ikke for virksomheden - kunderne i målgruppen vil alligevel næppe bruge deres kreditkort på nettet, så længe kortet har direkte forbindelse til bankkontoen.

Det fysiske kort skal nemlig skabe tryghed omkring e-handel. Kunden ved, at den eneste risiko er at tabe sit Paysafecard og dermed det beløb, der var tilbage på kortet. En tyv eller hacker vil aldrig kunne bruge kortet til at skaffe sig adgang til kundens bankkonti.

Bekræftelse via mobiltelefonen

Mange andre virksomheder er klar med betalingsløsninger, der viger uden om de traditionelle betalings- og kreditkort.

Et af dem er tyske Paybox, der har storspillere som Deutsche Bank, teleselskabet Debitel, Hewlett-Packard og Lufthansa som partnere. Selskabet tilbyder en løsning, hvor kunden i internetbutikken oplyser sit mobiltelefonnummer, når der skal betales. Herefter bliver kunden automatisk ringet op af en computer, der beder kunden bekræfte ordren og indtaste sin personlige Paybox-pinkode. Herefter hæver Paybox beløbet på kundens konto og sender det videre til internetbutikken.

En tredje løsning står Fun Communications for, hvor forbrugeren skal have et chipkort (GeldKarte) og en kortlæser, der i sig selv koster 200 mark. I modsætning til traditionelle kreditkort er beløbet, der kan stå på kortet, begrænset til 400 mark og er igen udtryk for, hvor mange penge kunden maksimalt kan tabe, hvis kortet bliver væk. Til gengæld forlanger kortlæseren ikke nogen PIN-kode, og chipkortet er derfor - også såfremt det kommer i de forkerte hænder - lige så godt som rede penge.

De mange nye løsninger handler ikke kun om at hjælpe de forbrugere, der ikke vil bruge deres kreditkort på nettet. Kreditkortselskaberne opkræver i dag store gebyrer for handel på nettet, og det har betydet, at det ikke har kunnet betale sig at opkræve små beløb hos de kunder, der eksempelvis har lyst til at høre et musiknummer eller læse en avisartikel på nettet. Læs mere i artiklen "Nyt håb for mikrobetalinger" nedenfor.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere