Nyt netværk for opfindere og entreprenante

Det er synd og skam, at så få gode opfindelser og virksomhedsidéer bliver realiseret i Danmark. Det mener fire entusiastiske studerende i Århus. Derfor etablerer de nu et netværk, der skal bane vej for kontakter mellem de innovative.

En datalog udvikler et epokegørende nyt softwareværktøj. Men det kommer aldrig ud på brugernes skærme, fordi han ikke møder nogle mennesker, der tænder på idéen og også har forstand på for eksempel finansiering og markedsføring. I stedet for at blive entreprenør bliver datalogen lønmodtager i en amerikansk koncerns udviklingsafdeling i Danmark.

Det er scenarier som dette, fire unge mænd, der alle læser på Handelshøjskolen i Århus, vil forsøge at ændre. Datalogens opfindelse skal resultere i en succesfuld danskejet virksomhed. Og det skal ske med et landsdækkende non-profit netværk for innovative mennesker. Navnet bliver L!nk.

Netværket får base i Århus. For at gøde relationerne og skabe videndeling mellem deltagerne bliver der dels afholdt konferencer og workshops, dels bliver der oprettet en medlemsdatabase og diskussionsgrupper på nettet. Det skal alt sammen gøre det nemmere at få hurtigt kontakt til de rette personer med den rette viden.

Designere, nørder og økonomer

Idéen opstod, da de studerende deltog i et projekt- og undervisningssamarbejde mellem Århus-institutionerne Handelshøjskolen, Arkitektskolen og Ingeniørhøjskolen. Emnet var innovation og entrepreneurship, og idémanden var lektor Poul Dreisler fra Handelshøjskolens Institut for Ledelse og Organisation.

- Dér oplevede vi, hvad det betød at opbygge tværfaglige relationer. Vi kunne udnytte andres kræfter og kompetencer. I USA mødes forskellige faggrupper let i de såkaldte campus, men her i landet er vi mere spredt. Vi må gøre noget andet for at skabe kontakten mellem de innovative. Derfor fandt vi på L!nk, fortæller Thomas Vedel.

Sammen med de øvrige tre initiativtagere, Rasmus Lundsgaard, Casper Kidmose og Jakob Meyer, arbejder Thomas Vedel nu ihærdigt på at skabe interesse for L!nk hos potentielle sponsorer og samarbejdspartnere. Der er for eksempel blevet indbudt IT-brancheforeningen, dagbladet Børsen, Dansk Iværksætterforening, Østjysk Innovation, Center for Virksomhedsudvikling og DTU.

Startskuddet til netværket går den 29. november kl. 17.00 med et åbningsarrangement på Handelshøjskolen i Århus.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S