Smart surround i bjælken

Philips byder med det integrerede dvd- og surroundanlæg HTS8100 på biograflyd i stuen uden kabelkaos og ikke mindst uden besvær.

Smart surround i bjælken

Alene forslaget om at indrette stuen med et komplet surroundsound anlæg, er noget der i mange hjem kan få især den kvindelige part til at finde kagerullen frem – kabler og højttalere i hele stuen er ikke noget at spøge med.

Og så er det sjældent en æstetisk forbedring af hjemmet.

Anderledes forholder det sig med Philips’ seneste bud på en komplet integreret hjemmebif HTS8100 med dvd, radio, MP3-understøttelse, iPod-dock og surroundlyd i en enkel bjælke.

Designet er på en gang både diskret og effektivt – bjælken glider ind i omgivelserne, når den sidder monteret under fjernsynet med det medfølgende vægbeslag.

Den primære enhed måler knap en meter i længden og 14,6 gange 13,6 centimeter i højde og dybde. Desværre er der også lige en subwoofer på størrelse med et mindre kaffebord, der skal spille med i systemet.

Man slipper derfor ikke helt for at skulle finde en æstetisk løsning, der kan skjule det forholdsvis tykke kabel, som forbinder de to enheder.

Den sorte glaslåge i midten af enheden dækker for dvd-afspilleren, der glider lækkert til side med et enkelt tryk på fjernbetjeningen.

Men en pige på halvandet år kan også nemt skubbe pladen til side, ødelægge den dvd-skive man har glemt i enheden, og endelig forsyne selve glaspladen med et imponerende sæt fedtfingre. Men andre ord bør Philips' HTS8100 monteres uden for rækkevidde af små pilfingre.

Kan og vil det meste

HTS8100 kan selvfølgelig forbindes til fjernsynet via scart-, composite- eller komponent-kabler, men man skylder sig selv at benytte et HDMI-kabel.

På denne måde får anlægget nemlig også lejlighed til at vise, at det kan opskalere billedkvaliteten af dvd-film.

Det lyder dog bedre, end det rent faktisk er i virkeligheden, men alt efter hvilket fladskærmsfjernsyn man har, vil man i visse tilfælde kunne opleve en marginal bedre billedkvalitet.

Med det in mente er billedkvaliteten ellers fremragende, specielt taget i betragtning at der er tale om en integreret dvd-afspiller.

Philips har derudover forsynet HTS8100 med mulighed for en ekstern iPod-dock, så film, fotos og musik fra den bærbare afspiller kan afvikles på fjernsynet og via anlæggets lyd.

Desværre spiller den eksterne dock rent æstetisk ikke, når HTS8100 sidder monteret på væggen – vi ville have foretrukket, at der havde været plads til en integreret dock.

En god lille detalje ved anlægget er, at det er blevet forsynet med USB-stik, så det kan håndtere musik, fotos og DivX film direkte fra en ekstern lagerenhed. Og det fungerer fint.

Desværre har man ikke mulighed for at have et lysbilledshow af familiefotos kørende samtidig med, at musikken spiller – det gør det noget kedeligere at udsætte svigerforældrene for feriens mange fotos.

På kanten af overbevisende

Enheden er på hver side af glaslågen forsynet med fire højttalere (en stk. 1" Soft Dome-diskanthøjttaler og tre stk. 2,5" full range-woofere), der i samspil med Philips’ såkaldte Ambisound-teknologi, skal forsøge at levere en surroundoplevelse til stuen.

Selve opsætningen har så få punkter, at man fra starten bliver i tvivl om systemets formåen, når man ikke skal vælge meget andet end, hvor langt sofaen befinder sig fra enheden, og hvilke type vægge man har i stuen.

De mest kritiske vil da også kunne læne sig tilbage i sofaen og hovent konstatere, at det her lyder langt fra lige så fedt som ægte surround – og de har ikke uret.

Men kan man slappe af et øjeblik, så opdager man at lyden alligevel stille og roligt sniger sig omkring i stuen. Scenerne fra de Star Wars-film vi lod spille, fyldte rummet på en tilfredsstillende måde, og visse sekvenser fordeler sig lydmæssigt næsten korrekt.

Anlægget slipper også levende fra at levere musik, i hvert fald så længe der ikke skal spilles op til fest, og man igen ikke forventer sig den helt store oplevelse.

Specielt når musikken rammer den hårdere del af rockspekteret, har HTS8100 problemer med at levere en bund i lyden, der dunker igennem til lytterens mellemgulv. Men til de fleste daglige musikbehov klarer anlægget sig udmærket.

HTS8100 kan ikke i ydelse leve op til et rendyrket surroundanlæg med en tilknyttet dvd-afspiller, men det skal det heller ikke. Anlægget kan i stedet levere en fornuftig lydoplevelse til de, der sætter høj pris på enkelhed og æstetik og ganske enkelt ikke gider alt det bøvl med kabler, højttalere og udstyr over hele stuen.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S