Dit kamera skal snart oplades trådløst

Canon har udviklet en prototype på et lille multimedie-bord, der trådløst lader dine kameraer op og hurtigt sender billeder til familie og venner. Se Cross Media Station her.

Canon Expo 2010, Paris: Det er sjovt at tage billeder, men ofte besværligt at dele dem med venner og familie, når hukommelseskort skal tømmes og ind over computeren.

Hvorfor ikke bare smide kameraet på et multimedie-bord og trådløst dele løs af de fremragende fotos derfra?

Og vil det ikke være smart, hvis kameraet samtidig kan lades op trådløst?

Det er tankerne bag Cross Media Station, som er en prototype fra Canon og et bud på, hvordan vi i fremtiden kommer til at jonglere med billeder.

Cross Media Station er netop blevet vist frem på udstillingen Canon Expo 2010 i Paris, hvor vi fik lov at kigge nærmere på produktet.

Det genkender selv kameraer, der placeres på bordet, og du får mulighed for at sende billeder videre til venner og familie. Cross Media Station var koblet til en fladskærm, der gjorde det nemt at overskue dine fotos.

Med en medfølgende fjernbetjening gjaldt det blot at om at udvælge billeder og bestemme, hvad der skulle ske med dem.

Ud over at dele med venner er det ifølge Canon muligt at sende billederne til din computer, mobiltelefon eller printer. Det blev dog ikke demonstreret på Expo 2010.

Trådløs overførsel af billeder er i øvrigt ikke helt ny, da enkelte kameraer, og blandt andet hukommelseskort fra Eye-Fi, har været i stand til det et godt stykke tid.

Ideen med trådløs opladning er heller ikke ny. Dell har tidligere fremvist en løsning til bærbare computere, der ligeledes fungerer ved, at pc'en placeres på et særligt bord.

Men kombinationen er trådløs opladning, hurtig fil-deling og nem betjeningen er ikke set før.

Da Cross Media Station er en prototype, er det ikke klart, om og hvornår produktet kommer ud i butikkerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job