Nu vil TDC have penge for mobilsvar

Fra 1. februar kan du komme til at betale for de opkald til din mobiltelefon, som du ikke besvarer. Læs mere om TDC's ændrede betingelser her.

Artikel top billede

TDC indfører fra 1. februar taksering for viderestilling af mobilen til voicemail for en række erhvervsabonnementer. Tjenesten har hidtil været gratis. Prisen bliver 60 øre pr. minut plus opkaldsafgift. 

Det skriver telefonkonsulenthuset Netplan på sit website

Større udgift for din virksomhed

Selv om TDC samtidig sænker minuttaksten for generel viderestilling til andre mobiler fra 120 til 60 øre, vil det samlet set betyde en væsentlig merindtægt for TDC - og en større regning for den enkelte. Måske også for din virksomhed.

Hvis du benytter dig af en af de nævnte abonnementstyper i boksen til højre, bliver du ramt af den nye prisstruktur.

Takstomlægningen øger omkostningen ved at have mobilsvar betydeligt, og den type taksering  er ret usædvanlig, hvis man ser generelt på mobilabonnementer i Danmark og i resten af verden. Samtidig er viderestilling til mobilsvar den måske mest benyttede funktion i mobiltelefonsystemet.

"Vi har ikke regnet på det samlede omkostning for kunderne," siger Torben Rune fra Netplan, men statistikken viser, at en ganske betydelig del af alle samtaleminutter til mobiler går til mobilsvar.

Vil andre følge efter?

Der findes mange hundrede forskellige mobilabonnementer i Danmark, og endnu flere kombinationsmuligheder for tjenester.

Ifølge Netplan kræver de fleste operatører ikke betaling for viderestilling til mobilsvar. Torben Rune vurderer ikke umiddelbart, at andre vil følge trop med TDC, selv om der er en risiko:

"Den mulighed er der, men det er en meget brugt tjeneste, og kunderne er prisbevidste, specielt på de omkostninger man ikke selv er herre over, så min vurdering er, at de andre ikke følger TDC i den prisudvikling."

PC World Business Center har kontaktet TDC, der bekræfter, at ændringerne finder sted per 1. februar. TDC oplyser, at store erhvervskunder som offentlige kunder, der har indgået rammeaftaler med TDC, ikke bliver ramt af ændringerne.

TDC gør samtidig opmærksom på, at det ikke er usædvanligt i Danmark, at der tages betaling for en service som mobilsvar og nævner blandt andet, at Telenor og 3 også opkræver gebyr for mobilsvar.

Mere om samme emne

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil