Nortel køber Bay Networks

Endnu en gigantfusion på vej.

Indhold

BOSTON, USA (IDG News Service)/ 15. juni 1998: Northern Telecom (Nortel) meddelte idag, at selskabet har købt Bay Networks for 9,1 milliarder dollars - cirka 62 milliarder kroner.

Aftalen skal godkendes af både aktionærer og myndigheder, og sker det, bliver der tale om den største sammenlægning indenfor tele- og datanetværk nogensinde, siger Nortel.

Bay fortsætter som et selvstændigt datterselskab efter fusionen, der giver Bay-aktionærer ejerskab over godt en femtedel af Nortel.

De to selskaber vil som de første kunne tilbyde verdensomspændende IP-integrerede netværk.

lms




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere