Hackerværktøjer fås nu som SaaS

Cyberkriminelle har ladet sig inspirere af software-as-a-service-tilgangen og sælger nu angrebsværktøjer som exploit-as-a-service.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Verdens cyberkriminelle har taget ved lære af software-as-a-service-industrien: De sælger  nu hackerværktøjer som samlede hostede løsninger, hvor kunderne kun betaler for den tid, et angreb aktivt inficerer computere.

Der findes mange forskellige hackerværktøjer, der tilbyder forskellige slags exploits eller sekvenser af angrebskode, der kan udnytte sårbarheder i software til at levere malware på ofres computere.

Analytikere fra Seculert har fundet ud af, at mindst et par stykker af disse hackerværktøjer - Incognito 2.0 og Bomba - tilbyder deres egen webhosting samt en webbaseret administrations-grænseflade.

Denne nye forretningsmodel gør det lettere for spirende cyberkriminelle, som måske har svært ved at anskaffe sig såkaldt "skudsikker" hosting fra udbydere, der er villige til at hoste malware-servere, fortæller Aviv Raff, der er teknologidirektør og medstifter af Seculert.

Virksomheden specialiserer sig i en cloud-baseret service, der advarer sine kunder om ny malware, nye exploits og andre internettrusler.

"Billig cloud-løsning"

De nye angrebsværktøjer er til kriminelle, som ønsker et stort antal hackede computere med Microsoft Windows. Når computerne er inficerede, kan de eksempelvis bruges til at stjæle personfølsomme data, udsende spam eller udføre denial-of-service-angreb.

Den nye tilgang er også billigere. De kriminelle kunder betaler kun for den tid, deres exploits er aktive, hvilket betyder, at man ikke betaler, hvis internetudbyderne lukker malware-serverne ned, forklarer Raff. Han vurderer, at denne malware-hosting og exploit service koster 500 til 1.000 kroner per måned.

"Det hele håndteres af 'service-leverandøren'," siger Raff.

"Som kunde betaler man kun for den tid, angrebene hostes. Vi har ikke de præcise tal, men ligesom ved enhver anden 'cloud-baseret' service er det rimeligt at antage, at dette er langt billigere end at købe et værktøj og hoste det selv."

Klienterne står selv for den malware, som angrebene skal levere. De står også selv for at hacke websites, der kan omdirigere ofre til Incognitos crimeware-servere. Når et potentielt offer besøger et af de inficerede websites, vises en iframe med indhold fra Incognitos servere, som indleder et forsøg på at hacke offerets computer med forskellige angrebskoder.

Indtil videre har Seculert optalt omkring 8.000 legitime websites, der er blevet hacket, og som henter angrebskoder fra Incognito. Nogle ofre inficeres, når de besøger disse websites via normal browsing, fortæller Raff. Men hackerne har også brugt spam-kampagner til at forsøge at lokke folk ind på de inficerede websites.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S