Hackerværktøjer fås nu som SaaS

Cyberkriminelle har ladet sig inspirere af software-as-a-service-tilgangen og sælger nu angrebsværktøjer som exploit-as-a-service.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Verdens cyberkriminelle har taget ved lære af software-as-a-service-industrien: De sælger  nu hackerværktøjer som samlede hostede løsninger, hvor kunderne kun betaler for den tid, et angreb aktivt inficerer computere.

Der findes mange forskellige hackerværktøjer, der tilbyder forskellige slags exploits eller sekvenser af angrebskode, der kan udnytte sårbarheder i software til at levere malware på ofres computere.

Analytikere fra Seculert har fundet ud af, at mindst et par stykker af disse hackerværktøjer - Incognito 2.0 og Bomba - tilbyder deres egen webhosting samt en webbaseret administrations-grænseflade.

Denne nye forretningsmodel gør det lettere for spirende cyberkriminelle, som måske har svært ved at anskaffe sig såkaldt "skudsikker" hosting fra udbydere, der er villige til at hoste malware-servere, fortæller Aviv Raff, der er teknologidirektør og medstifter af Seculert.

Virksomheden specialiserer sig i en cloud-baseret service, der advarer sine kunder om ny malware, nye exploits og andre internettrusler.

"Billig cloud-løsning"

De nye angrebsværktøjer er til kriminelle, som ønsker et stort antal hackede computere med Microsoft Windows. Når computerne er inficerede, kan de eksempelvis bruges til at stjæle personfølsomme data, udsende spam eller udføre denial-of-service-angreb.

Den nye tilgang er også billigere. De kriminelle kunder betaler kun for den tid, deres exploits er aktive, hvilket betyder, at man ikke betaler, hvis internetudbyderne lukker malware-serverne ned, forklarer Raff. Han vurderer, at denne malware-hosting og exploit service koster 500 til 1.000 kroner per måned.

"Det hele håndteres af 'service-leverandøren'," siger Raff.

"Som kunde betaler man kun for den tid, angrebene hostes. Vi har ikke de præcise tal, men ligesom ved enhver anden 'cloud-baseret' service er det rimeligt at antage, at dette er langt billigere end at købe et værktøj og hoste det selv."

Klienterne står selv for den malware, som angrebene skal levere. De står også selv for at hacke websites, der kan omdirigere ofre til Incognitos crimeware-servere. Når et potentielt offer besøger et af de inficerede websites, vises en iframe med indhold fra Incognitos servere, som indleder et forsøg på at hacke offerets computer med forskellige angrebskoder.

Indtil videre har Seculert optalt omkring 8.000 legitime websites, der er blevet hacket, og som henter angrebskoder fra Incognito. Nogle ofre inficeres, når de besøger disse websites via normal browsing, fortæller Raff. Men hackerne har også brugt spam-kampagner til at forsøge at lokke folk ind på de inficerede websites.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S