Hackerværktøjer fås nu som SaaS

Cyberkriminelle har ladet sig inspirere af software-as-a-service-tilgangen og sælger nu angrebsværktøjer som exploit-as-a-service.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Verdens cyberkriminelle har taget ved lære af software-as-a-service-industrien: De sælger  nu hackerværktøjer som samlede hostede løsninger, hvor kunderne kun betaler for den tid, et angreb aktivt inficerer computere.

Der findes mange forskellige hackerværktøjer, der tilbyder forskellige slags exploits eller sekvenser af angrebskode, der kan udnytte sårbarheder i software til at levere malware på ofres computere.

Analytikere fra Seculert har fundet ud af, at mindst et par stykker af disse hackerværktøjer - Incognito 2.0 og Bomba - tilbyder deres egen webhosting samt en webbaseret administrations-grænseflade.

Denne nye forretningsmodel gør det lettere for spirende cyberkriminelle, som måske har svært ved at anskaffe sig såkaldt "skudsikker" hosting fra udbydere, der er villige til at hoste malware-servere, fortæller Aviv Raff, der er teknologidirektør og medstifter af Seculert.

Virksomheden specialiserer sig i en cloud-baseret service, der advarer sine kunder om ny malware, nye exploits og andre internettrusler.

"Billig cloud-løsning"

De nye angrebsværktøjer er til kriminelle, som ønsker et stort antal hackede computere med Microsoft Windows. Når computerne er inficerede, kan de eksempelvis bruges til at stjæle personfølsomme data, udsende spam eller udføre denial-of-service-angreb.

Den nye tilgang er også billigere. De kriminelle kunder betaler kun for den tid, deres exploits er aktive, hvilket betyder, at man ikke betaler, hvis internetudbyderne lukker malware-serverne ned, forklarer Raff. Han vurderer, at denne malware-hosting og exploit service koster 500 til 1.000 kroner per måned.

"Det hele håndteres af 'service-leverandøren'," siger Raff.

"Som kunde betaler man kun for den tid, angrebene hostes. Vi har ikke de præcise tal, men ligesom ved enhver anden 'cloud-baseret' service er det rimeligt at antage, at dette er langt billigere end at købe et værktøj og hoste det selv."

Klienterne står selv for den malware, som angrebene skal levere. De står også selv for at hacke websites, der kan omdirigere ofre til Incognitos crimeware-servere. Når et potentielt offer besøger et af de inficerede websites, vises en iframe med indhold fra Incognitos servere, som indleder et forsøg på at hacke offerets computer med forskellige angrebskoder.

Indtil videre har Seculert optalt omkring 8.000 legitime websites, der er blevet hacket, og som henter angrebskoder fra Incognito. Nogle ofre inficeres, når de besøger disse websites via normal browsing, fortæller Raff. Men hackerne har også brugt spam-kampagner til at forsøge at lokke folk ind på de inficerede websites.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S