Intel laver speciel spil-udgave af Pentium 4

Chipgiganten Intel udsender speciel udgave af Pentium 4 processoren med 2 megabyte hukommelse. Processoren er henvendt til spil-folket.

Ifølge norske digi.no planlægger Intel en speciel opgraderet udgave af Pentium 4 processoren, som er optimeret til computerspil. Forskellen skal findes i hukommelsen. I forhold til den almindelige Pentium 4 processor, er den nye Pentium 4 Extreme Edition udstyret med yderligere 2 megabyte hukommelse. Det tredje niveau af hukommelse vil ifølge Intel give en voldsom forøgelse i ydelsen.

Den nye processor vil angiveligt komme på hylderne allerede inden for de næste to måneder. I første omgang dog kun i en 3,2 Ghz udgave.

Intel har endnu ikke offentliggjort nogen pris for processoren, men den ventes at blive på niveau med de hurtigste Xeon-processorer, der koster omkring 3700 dollar.

Analytikere bemærker at Intel denne gang har været usædvanlig tidligt ude med annonceringen af den nye processor. Normalt annonceres processorer først officielt, når de er klar til produktion.

Den tidligere annoncering af Pentium 4 Extreme Edition skyldes muligvis at Intel vil stjæle lidt opmærksomhed fra AMD, der lancerer sin Athlon64 processor den 23. september.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S