DSB pønser på at outsource it-drift

Farvel til 100 it-medarbejdere - goddag til besparelser?

Tut tut tutteluu... Nogen som har lyst til at byde ind på opgaven med at stå for it-support hos DSB?

Sådan er budskabet i en pressemeddelelse fra Danmarks statsejede togselskab. De er i gang med at undersøge, om de kan spare penge og skaffe sig bedre service ved at outsouce hele IT-driften til en ekstern virksomhed. De 80 til 100 medarbejdere skal ifølge planen flytte med.

Det betyder, at DSB-medarbejdere for fremtiden kan ende med at skulle ringe ud af huset, hvis der er problemer med mailen, nedbrud på serveren eller andre it-problemer.

Planen er, at det eksterne firma skal tage over om et år, altså i starten af 2012. Tanken er, at et specialiseret firma er bedre til at håndtere it-knas, end togselskabet selv er i stand til.

"DSB skal i stigende grad konkurrere på markedsvilkår, så vi er nødt til løbende at optimere vores drift – også på it-området. Derfor vil vi nu finde en ekstern leverandør, der kan give os en bedre og billigere drift af DSB IT," siger René Munk-Nissen, underdirektør i DSB IT.

 

Søges: Specialkompetencer!

DSB skriver i pressemeddelelsen, at en specialiseret leverandør med IT-drift som sin kerneforretning i højere grad kan forny og effektivisere DSB's it-infrastruktur ved at trække på specialkompetencer, standardprocesser og stordriftsfordele. Dermed kan DSB få en ydelse, der er mere robust, fleksibel og ikke mindst effektiv.

DSB IT har det seneste halve år foretaget indledende analyser af de strategiske muligheder på IT området. Undersøgelserne har vist gode muligheder for at outsource IT driftsydelser. Derfor vil DSB IT nu igangsætte en proces, hvor mulighederne for en outsourcing bliver afdækket i form af et udbud, så koncernledelsen i DSB forventeligt kan tage den endelige beslutning med udgangen af 2011.

"Vi vil kun indgå en aftale, hvis den lever op til vores krav. Vi ønsker en fremtidig drift, der er både bedre og mere omkostningseffektivt end i dag," siger René Munk-Nissen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere