Microsoft slår igen: Chrome er farlig

Microsoft opfordrer sine kunder til at holde sig langt væk fra browsertilføjelsen, der kan give Internet Explorer Chrome-egenskaber.

Google forsøger at snige Chrome-browseren ind af bagvejen hos Explorer-brugere. Men den mission har Microsoft ikke tænkt sig at ignorere.

Med browsertilføjelsen Chrome Frame bliver Explorers indmad udskiftet med Chromes. På den måde kommer Explorer-brugere for eksempel til at anvende javascript-motoren V8 fra Chrome, uden at de skal udskifte deres vante brugerflade.

Men Google får ikke lov til at snige ulven ind i fåreflokken så let. Microsoft har straks udsendt en advarsel:

“I Internet Explorer 8 har vi lavet omfattende forbedringer og opdateringer for at gøre browseren mere sikker for vores kunder. Når man tager de generelle sikkerhedsproblemer med plug-ins i betragtning og især problemerne i Google Chrome, så kan Google Chrome Frame fordoble truslen fra malware og ondartede scripts. Vi ville hverken opfordre vores venner eller familie til at tage den risiko,” skriver Microsoft og henviser til de seneste risikovurderinger fra NSS Labs.

Det var NSS Labs, der for nylig udnævnte Internet Explorer til at være den bedste browser til at beskytte mod angreb. Det skal dog tilføjes, at samme rapport var sponseret af Microsoft.

Google har allerede svaret igen, at der på ingen måde er tale om forøgede trusselsmuligheder ved at bruge tilføjelsen, da Chrome Frame tager sikkerhedsredskaberne fra Chrome med sig over i Internet Explorer.

Hvorfor en sniger?
Selve baggrunden for at lave en ”Gør-IE-til-Chrome”-tilføjelse skyldes ifølge Google, at man ikke vil lave krumspring i koderne til det kommende Google Wave for at Wave kan benyttes på IE-versioner, som blandt andet mangler HTML5-understøttelse.

I stedet har man lavet tilføjelsen, så der i stedet kan bruges kræfter på at arbejde med Google Wave.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura