130.000 fastnet-kunder har vendt TDC ryggen

Omtrent 130.000 fastnet-kunder har forladt TDC til fordel for konkurrenter og IP-telefoni. Det viser teleselskabets kvartalsregnskab, der samtidig melder om omsætningsvækst i den samlede forretning.

På trods af heftig markedsføring med en særlig TDC-familie med skuespilleren Thomas Bo Larsen i spidsen, har omkring 130.000 danskere sagt farvel til et fastnet-abonnement hos det tidligere telemonopol TDC. Det viser selskabets kvartalsregnskab.

Kundefrafaldet har også betydet et fald i antallet af taleminutter, der i TDC's fastnetforretning, TDC Totalløsninger, faldt med 11,1 procent til 2,1 milliarder minutter.

Bag den forsigtige forklaring i regnskabet om, "at dette skyldes den generelle nedgang i markedet, som er observeret i de seneste år", gemmer sig med stor sandsynlighed det faktum, at stadig flere kunder vælger IP-telefoni.

I den danske mobilforretning, som tæller blandt andet TDC Mobil og Telmore, er antallet af kunder vokset med 0,3 procent til 2,4 millioner kunder, mens antallet af danske ADSL-kunder er vokset med 33 procent til 592.000 i forhold til samme kvartal sidste år.

Hos TDC Kabel TV er antallet af kabel-tv kunder steget med 6,8 procent til 1 millioner kunder, mens antallet af kabelmodem-kunder er steget med 50,7 procent til 205.000 kunder.

Det samlede regnskab for første kvartal af 2005 viser en omsætningsfremgang på ni procent fra 10,2 mia. kroner i samme kvartal sidste år til 11,1 mia. kroner.

På trods af det kommer TDC ud af kvartalet med et resultat efter skat på 515 millioner kroner. Det er et fald på 90 procent i forhold til resultatet sidste år på 5,6 milliarder kroner. Resultatet i 1. kvartal sidste år var dog påvirket af salget af det belgiske teleselskab Belgacom. Hvis man ikke regner disse og lignende engangsposter med, kommer TDC ud af 1. kvartal i år med et resultat efter skat på 1,0 milliarder kroner mod 700 millioner kroner i 1. kvartal sidste år.

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S