Cybercity vinder over TDC - igen

Endnu engang må TDC bøje sig for Cybercity. Denne gang handler det om regulering af priserne på et produkt, der giver mulighed for IP-TV og VoIP.

Opdateret:

TDC bøjer sig nu for Cybercitys krav om at regulere sine priser på tjenester, der giver mulighed for at regulere i båndbredden. Det betyder for eksempel, at kunder stadig kan ringe med deres VoIP-telefon, selvom nettet er overbelastet.

Reguleringen skal sikre, at TDC ikke misbruger sin position på markedet og skruer priserne kunstigt i vejret. Tidligere dette efterår har Cybercity vundet over TDC i flere forskellige sager.

Allerede den 10. november sidste år klagede Cybercity til IT- og Telestyrelsen over TDC's priser, og i slutningen af november lavede styrelsen så et udkast til en afgørelse, som gav Cybercity ret.

Inden udkastet blev til en reel afgørelse, valgte TDC den 19. oktober at acceptere styrelsens udkast.

Det betyder, at TDC inden den 30. november skal dokumentere, at deres priser er baseret på historiske omkostninger.

Styrelsen oplyser overfor ComON, at der godt kan gå flere måneder, før sagen endeligt bliver afgjort. Det er dermed ikke afgjort endnu, om TDC har misbrugt sit monopol til at kræve højere priser.

Sidenhen skal IT- og Telestyrelsen beregne priser efter LRAIC-metoden. Den sikrer naturlige priser, der er baseret på de reelle omkostninger i dag. Meget af TDC's udstyr er en del år gammelt og er købt i en tid, hvor det var dyrere at anskaffe. LRAIC-metoden sikrer, at priserne er nutidige. IT- og Telestyrelsen vil have udregnet de nye priser den 1. januar 2010.

LRAIC står for »Long Run Average Incremental Cost.«

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland