Intelligente biler skal beskytte mod uheld

Intelligente biler skal nedbringe antallet af trafikdræbte på de europæiske veje.

Hvert år dør 40.000 mennesker på de europæiske veje og yderligere 1,7 millioner mennesker kommer til skade. Det har fået EU-Kommissionen til at lancere et nyt initiativ om »intelligente biler«, der blev diskuteret i Europa-Parlamentets trafikudvalg i sidste uge.

Initiativet sigter mod at fremme informations- og kommunikationsteknologi på transportområdet og fremskynde udviklingen af mere intelligente, sikre og renere biler.

Et af hovedpunkterne i udspillet er det såkaldte eCall-system, der vil standardisere nødopkalds-systemerne for køretøjer i hele EU. I tilfælde af en ulykke sender den i køretøjet monterede eCall-enhed et nødopkald til den nærmeste alarmcentral.

Ifølge EU forventes eCall-systemet at kunne redde 2.500 menneskeliv om året og give besparelser på op til 195 milliarder kroner i forbindelse med trafikulykker og trafikophobning.

I næste måned stemmer Transportudvalget om betænkningen, der opfordrer medlemsstaternes regeringer til at oplyse offentligheden om fordelene ved intelligente biler. Den kommer i afstemning i plenum til juni.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere