Nyt center for IT-sikkerhed i Århus

TDC Internet, Microsoft og Danske Bank er blandt initiativtagerne til det nye Center for IT-sikkerhed.

Den danske forskning på sikkerhedsområdet skal samles i det nye Center for IT-sikkerhed, som kommer til at ligge i bydelen Katrinebjerg i Århus. Blandt initiativtagerne til det nye center er TDC Internet, Microsoft og Danske Bank.

"Vi skal lave en virtuel organisation med få faste medarbejdere, som skal stå for de første forskningsprojekter. Derudover bliver det projektorienteret i krydsfeltet mellem forskning og konkret anvendelse. Specielt på dette område er forskningen i IT sikkerhed været sporadisk," siger centerleder Per B. Hansen til Børsen Online.

Det nye center skal bl.a. beskæftige sig med fejl i software, backup, strømproblemer, hardwarenedbrud og internet-sikkerhedstrusler.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere