USA: Ny sommertid kan skabe it-kaos

It-kaos kan blive konsekvensen når sommertiden i USA fra 2007 forlænges med fire uger.

Den amerikanske præsident Bush har underskrevet en lov, som forlænger sommertiden med fire uger. Det kan skabe problemer med mange elektroniske apparater og softwaresystemer, som automatisk skifter til sommertid.

I USA er sommertiden ikke blevet ændret siden 1987, og mange producenter har derfor indprogrammeret en fast sommertid i deres produkter.

Det er selvfølgelig i de fleste tilfælde muligt at stille uret manuelt, men det automatiske tidsspring på den forkerte dato ventes alligevel at skabe en del fejl og forvirring.

Problemet er ikke begrænset til hjemme-elektronik som dvd-optagere og videomaskiner, men kan også ramme industrimaskiner og komplekse it-systemer.

De mulige følger sammenlignes allerede med Y2K-problemet, men det forventes dog at problemerne generelt bliver væsentlig mindre end ved årtusindskiftet.

De fleste computerbrugere vil næppe mærke noget til problemet, men for systemer som ikke opdaterer sig selv, kan det være nødvendigt at rette tiden manuelt.

For nabolandet Canada kan skiftet også medføre vanskeligheder. Canada og USA har hidtil fulgt den samme sommertid, og de fleste softwareprodukter giver ikke mulighed for at indstille sommertiden separat for Canada.

I EU følger alle landene den samme sommertid, der begynder den sidste søndag i marts og slutter den sidste søndag i oktober. Fra 2007 begynder sommertiden i USA den anden søndag i marts og slutter den første søndag i november.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S