Trange tider for it-autisterne

Dansk it-firma, som hovedsagligt ansætter autister, måtte i 2009 neddrosle og sælge fra.

Artikel top billede

Det roste it-firma Specialisterne kom gennem 2009 med hårde knubs.

Specialisterne adskiller sig fra de fleste andre it-firmaer ved primært at ansætte autister og personer med Asperger Syndrom.

Specialisterne kunne i starten af 2009 registrere en væsentlig nedgang i aktiviteterne. Det var både i firmaets kerneområde for software-testning og den såkaldte arbejdsevneafklaring af autister, som firmaet udfører for landets kommuner, der gik ind i en nedgangsperiode.

De vigende indtægter pressede firmaets ledelse til flere strukturændringer. Mest markant har frasalget af firmaets afdeling i Århus været. Den blev i september 2009 overtaget af Den Sociale Udviklingsfond. Specialisterne har nu kun kontor i Ballerup, og de 60 ansatte, der var beskæftiget i begyndelsen af 2009, var ved udgangen af 2009 blevet til 42 – hvor af 33 lider af autismespektrumsforstyrrelser.

Der blev i 2009 også foretaget andre effektiviseringer og besparelser, men firmaet har alligevel tabt mere end halvdelen af sin anpartskapital. Ledelsen peger på den generelle afmatning i markedet som en af årsagerne til, at indtjeningen gik markant ned i 2009. Men også frasalget af Århus-kontoret satte sit spor på regnskabet. Opsplitningen kostede næsten to millioner kroner at gennemføre.

Men trods det triste 2009 er der positive udsigter til 2010. Ifølge ledelsen er der igen efterspørgsel efter firmaets kompetencer, og så er der store forventninger til en treårig ungdomsuddannelse som Specialisterne har søsat. Bliver uddannelsen for unge med autismespektrumsforstyrrelser udsolgt, skal den undervise 30 elever per årgang.

Specialisterne ApS blev stiftet af Thorkil Sonne i 2004. Hans engagement i autisme startede, da hans egen søn blev diagnosticeret med autisme. I Specialisterne drager man nytte af de egenskaber, som er typisk hos personer med udviklingsforstyrrelsen. For eksempel en høj sans for detaljer, analytisk tankegang og omhyggelighed. Firmaets kunder er blandt andet TDC, Oracle og KMD.
Moderfirmaet Specialist People Foundation arbejder i øjeblikket for at bringe de danske erfaringer med Specialisterne til udlandet.

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS