SAS overvejer mobilsamtaler i flyene

SAS kigger på muligheden for at tillade mobilsamtaler i flyene. Men hensynet til de omkringsiddende passagerer spiller også ind.

Luftfartsselskaberne TAP Air Portugal og britiske BMI starter inden længe forsøg med mobilsamtaler ombord på deres fly. Også hos skandinaviske SAS går man med tanker i den retning.

»Udviklingen går naturligvis i den retning, og det er også noget vi ser på,« siger marketingdirektør Jens Aaløse fra SAS.

»Men der er flere forskellige dimensioner, der skal på plads. For omkring ti år siden havde vi telefoner i armlænene på business class. Men der var ikke ret mange, der brugte det, fordi det var for intimt at sidde og tale i telefon op og ned af sidemanden,« forklarer Jens Aaløse.

På den anden side peger han også på hensynet til de andre passagerer. For at sidde ved siden af en mobiltelefon-plabrende svensker hele vejen til Madrid, mens man selv bare gerne vil læse, er heller ikke ideelt.

Læses lige nu

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS