Dixa Net: Klar til bestillinger af bredbånd

Det nystartede firma Dixa Net er klar til at tage mod bestillinger til deres 2Mbit bredbåndsforbindelser. Men kun i Storkøbenhavn.

I starten af juni skabte firmaet Dixa Net røre i andedammen, da de lovede 2Mbit/s bredbåndsforbindelser med ubegrænset telefoni til fastnetnumre i Danmark for kun 400 kroner om måneden. Nu er firmaet klar til at tage mod bestillinger - men kun fra brugere der bor i Storkøbenhavn.


Dixa Nets bredabåndspakke, der går under navnet DixaIntelligence, giver brugeren en 2Mbit/s internetopkobling , to telefonforbindelser og et faxnummer med ubegrænset opkald til fastnetnumre i Danmark. Oprettelsen koster 995,- kroner, mens den faste månedlige pris er 398,- kroner.


Tidligere har Dixa Net lovet, at forbindelsen til Storkøbenhavn bliver en realitet til september, mens resten af landet må forvente at vente et år til halvandet.


Relaterede nyheder:

  • Dixanet: Billigt bredbånd til efteråret


  • Billigt bredbånd til københavnerne




  • Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    KEYBALANCE A/S
    Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere


    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere