Kildekoden til Napster spredt på Nettet

I nat skal Napster lukke for serverne. Men det kan vise sig svært at stoppe programmet, for den kode der skal til for at lave sin "egen" Napster er løs på Nettet.

Onsdag fik Napster besked på at fjerne alle ulovlige filer fra sit netværk. Det betyder, at Napster bliver nødt til at lukke for de omkring 100 servere, der forbinder de mange brugere på Napster.


Men lukningen af Napsters servere vil kun få ringe betydning, skriver nyhedstjenesten digi.no. Ifølge nordmanden Sten Morten Andersen, der arbejder som programmør og benytter både Napster og lignende fildelingsprogrammer, er kildekoden som kræves for at skabe sin egen "Napsterlignende" server løs på Nettet.


- Hvem som helst med en god Internetforbindelse og lidt kendskab til Unix/Linux vil kunne skabe sin egen server, siger Andersen til digi.no.


Læs også:

  • Slut med Napster – skal fjerne alt musik
  • Læses lige nu

      Netcompany A/S

      Erfaren Linux Operations Engineer

      Midtjylland

      Capgemini Danmark A/S

      IGNITE Graduate Program 2026

      Københavnsområdet

      Politiets Efterretningstjeneste

      Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

      Københavnsområdet

      Netcompany A/S

      Operations Engineer til drift af Infrastruktur

      Københavnsområdet

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      It-løsninger | Online

      Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

      Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

      Sikkerhed | København S

      Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

      Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

      Sikkerhed | København

      Identity Festival 2026 - København

      Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

      Se alle vores events inden for it

      Navnenyt fra it-Danmark

      netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
      Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Markus Dalsgaard Sisseck

      Martinsen Rådgivning & Revision

      Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse