Microsoft køber musikportal

Microsoft vil udvide musikudvalget på Microsoft Network, og har købt den amerikanske musikportal MongoMusic.

Kilder tæt på handelen, der endnu ikke er officiel, har bekræftet, at Microsoft betaler 65 millioner dollar i aktier for musikportalen MongoMusic. Portalen fungerer både som nyhedstjeneste, radiostation og søgemaskine med fokus på musik.


Ifølge CNet planlægger Microsoft at overtage samtlige ansatte i MongoMusic, deriblandt den tidligere lydarkitekt hos Apple, Ted Tanner, som sluttede sig til MongoMusic i maj måned.


En af MongoMusics store aktiver er den webbaserede musikafspiller RadioMongo, der benytter MongoMusic’s patenterede teknologi ’Intuitive Music Search System’. Portalen indgik i foråret distributionsaftaler med blandt andet Sony, Infobeat og Tower Records, der alle ønskede at bruge MongoMusic’s teknologi. Det er uvist om disse aftaler ændres på grund af opkøbet, skriver CNet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse