Den nye version af Tivoli Manager for R/3 integrerer SAPs forretningsløsninger, så virksomheder bedre kan administrere alle deres forretningsapplikationer. Programmet har fuld integration med Tivoli Global Enterprise Manager. For IT-administratorer betyder det, at administrationen af hele selskabets forretningssystem samles i et enkelt kontrolpunkt.
- Eksplosionen af e-business har forårsaget en grundlæggende ændring i, hvordan virksomheder administrerer deres vigtigste forretningsprocesser. Succesfulde virksomheder forstår, at man må opfylde kundernes behov for at være konkurrencedygtige. Det indebærer også at være opmærksom på alle de muligheder, man har for at give kunderne konkurrencefordele, siger Bob Yellin, Senior Vice President i Tivoli Systems.
Det nye Tivoli International Center of Excellence for SAP i Walldorf i Tyskland deler lokaler med IBMs SAP International Competency Center (ISICC). Tivolis satsning på udvikling kommer også til at inkludere strategisk partnerskab med andre administrationsleverandører som tilbyder løsninger for SAP R/3.