Europæisk pc-salg i fald

Salget af computere faldt med næsten 18 procent i første kvartal siger Gartner Group. Især salget til private var slemt.

For HP er den gode nyhed, at de stadig er den største spiller på pc-markedet i Vesteuropa. Den dårlige er, at deres samlede salg i årets første kvartal faldt med 16 procent i forhold til samme periode i 2010.

  markedsandel i %

HP

23,4
Acer Group 19,3
Dell 9,6
Asus 8,6
Apple 6,6
Andre 32,6

 Kilde: Gartner 2011

Som eneste spiller på Gartners liste oplevede Apple en stigning i salget på ti procent.

For de andre producenter var første kvartal en kedelig oplevelse. Acer oplevede et fald i salget på 30 procent, for Dell var faldet 22 procent og Asus oplevede en nedgang på 12 procent.

Overordnet gik det altså rigtig skidt med salget. Ifølge Gartner var det især et svigtende salg til private, hvor der blev langet en fjerdedel færre computere over disken, som er den største grund til faldet i pc-salget. Men heller ikke salget til erhvervslivet var noget at råbe hurra for.

»Pc-efterspørgslen på det professionelle marked holdt sig også tilbage i dette kvartal, fordi det svage økonomisk miljø lægger en dæmper på pc-investeringer,« Meike Escherich, principal analytiker hos Gartner.
 

  Solgte enheder 1. kvartal 2011 Solgte enheder 1. kvartal 2010 Forskel +/-
HP 3.439 4.088

15,9

Acer Group 2.842 4.054 -29,9
Dell 1.413 1.812 -22
Asus 1.258 1.432 -12,2
Apple 966 878 10
Andre 4.793 5.637 -15

Kilde: Gartner 2011( i 1000 enheder)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere