Europæisk pc-salg i fald

Salget af computere faldt med næsten 18 procent i første kvartal siger Gartner Group. Især salget til private var slemt.

For HP er den gode nyhed, at de stadig er den største spiller på pc-markedet i Vesteuropa. Den dårlige er, at deres samlede salg i årets første kvartal faldt med 16 procent i forhold til samme periode i 2010.

  markedsandel i %

HP

23,4
Acer Group 19,3
Dell 9,6
Asus 8,6
Apple 6,6
Andre 32,6

 Kilde: Gartner 2011

Som eneste spiller på Gartners liste oplevede Apple en stigning i salget på ti procent.

For de andre producenter var første kvartal en kedelig oplevelse. Acer oplevede et fald i salget på 30 procent, for Dell var faldet 22 procent og Asus oplevede en nedgang på 12 procent.

Overordnet gik det altså rigtig skidt med salget. Ifølge Gartner var det især et svigtende salg til private, hvor der blev langet en fjerdedel færre computere over disken, som er den største grund til faldet i pc-salget. Men heller ikke salget til erhvervslivet var noget at råbe hurra for.

»Pc-efterspørgslen på det professionelle marked holdt sig også tilbage i dette kvartal, fordi det svage økonomisk miljø lægger en dæmper på pc-investeringer,« Meike Escherich, principal analytiker hos Gartner.
 

  Solgte enheder 1. kvartal 2011 Solgte enheder 1. kvartal 2010 Forskel +/-
HP 3.439 4.088

15,9

Acer Group 2.842 4.054 -29,9
Dell 1.413 1.812 -22
Asus 1.258 1.432 -12,2
Apple 966 878 10
Andre 4.793 5.637 -15

Kilde: Gartner 2011( i 1000 enheder)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere