Ny trojaner omgår populære firewalls

Et nyt hackerværktøj, kaldet "Backstealth", omgår populære firewalls fra både McAfee, Norton, Sygate og Kerio.

På internet kan man nu finde advarsler om et nyt hackerværktøj, der efter sigende kan vandre lige igennem en række af de mest populære firewall-programmer. Værktøjet, der hedder Backstealth, placerer sig selv i firewallens eget hukommelsesområde og gør sig derved usynlig. Det skriver digi.no. Backstealth omgår alle filtre, som reagerer mod data der går ud af netværket.

Backstealth kan omgå både McAfee Personal Firewall, Norton Internet Security 2002, Sygate Personal Firewall Pro og Kerio. Programmer, som ofte bruges til at beskytte mod indtrængere på private netværk eller i hjem med ADSL-forbindelse. Derimod kan Backstealt ikke komme forbi hverken Tiny Personal Firewall 3 eller Zonealarm.

Det er en italiener ved navn Paolo Iori, som først har gjort opmærksom på problemet. Han har lavet en demonstrationsversion af programmet, der forbinder til en ekstern hjemmeside og henter en lille tekstfil, for at bevise at det fungerer.

Link:

  • Backstealth demoside
  • Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS