Linux vinder frem i store virksomheder

På blot seks måneder er antallet af større virksomheder som kører Linux på mindst én server steget fra 43 til 60 procent.

En undersøgelse fra Evans Data Corporation blandt virksomheder med mere end 1000 ansatte viser, at andelen af virksomheder som kører Linux på mindst én server er øget markant det sidste halve år. For et år siden var antallet på 40 procent. Seks måneder senere var tallet steget med beskedne 3 procent til 43 procent, men i løbet af de sidste seks måneder er tallet steget til hele 60 procent, skriver digi.no.

Evans-undersøgelsen viser endvidere at den gennemsnitlige virksomhed benytter Linux på mindre end hver fjerde server, og at kun tre procent bruger Linux på mindst halvdelen af sine servere. For et år siden var det faktisk seks procent af virksomhederne, som havde Linux på mindst halvdelen af serverne.

Undersøgelsen, »Enterprise Development Management Issues«, er blevet til på grundlag af interviews med 400 virksomheder.

Den indeholder - ud over Linux-relaterede emner - en række spørgsmål omkring brugen af Storage Area Networks (SAN). Hele 62 procent af de adspurgte virksomheder forventer et øget forbrug af SAN over de næste to år, mod 54 procent for et år siden. Kun tre procent forventer reduceret brug af SAN i virksomheden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere