Spiludvikling koster en formue

Det bliver stadig dyrere at udvikle nye spil. Et typisk multiplatformspil koster op til 28 mio. dollar.

Der skal investeres rigtig mange penge for at udvikle nye computerspil. Det er spillernes krav om realistisk grafik og lyd, store åbne verdener og fængslende gameplay, der sender udviklingsomkostningerne i vejret. Ifølge analysefirmaet M2 Research ligger den gennemsnitlige pris for et multiplatform-spil til pc, Xbox 360 og PS3 på mellem 18 og 28 millioner dollar. Et spil, der kun kommer til en enkelt platform, kan typisk udvikles for 10 millioner dollar.

Som ComON kunne fortælle i går har selv en gigant som Electronic Arts problemer med sin omsætning, som er nedjusteret for anden gang på to måneder, og det skal sammenholdes med at EA har de højeste udviklingsomkostninger i branchen.

Selskabet vil derfor koncentrere sig om nogle få, store titler og det er netop tendensen på spilmarkedet - det er de få, store og meget dyre spil, der dominerer. Og det er altså her, udviklingsomkostningerne ligger på mellem 18 og 28 millioner dollar per spil.

Konsekvensen kan blive, at spilfirmaerne satser på det sikre - fortsættelser af kendte successer og spil baseret på filmlicenser - i stedet for at eksperimentere. Heldigvis er der også en tendens til, at der kommer flere små eksperimenterede spil til mobile platforme, som er meget billige at udvikle. Så væksten ligger i de to yderpunkter - de helt store og de helt små spil.

Det nye Call of Duty: Modern Warfare 2 har angiveligt kostet hele 50 millioner dollar at udvikle, mens Sony investerer 60 millioner dollar i sit nye flagskib, Gran Turismo 5, til PS3.

De høje udviklingsomkostninger er også forklaringen på, at danske spilhuse har meget svært ved at hævde sig i den internationale konkurrence.

Og hos nogle af de amerikanske spilhuse er arbejdspresset så hårdt, at de ansatte klager over umenneskelige forhold.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S