HK kræver nye regler for jobkort

Myndighederne sjusker i sager om jobkort til udenlandske it-specialister. Det får nu HK til at kræve nye regler på området.

Ifølge Rigsrevisionen sjusker Udlændingestyrelsen med jobkort til indiske it-folk og andre specialister. Derfor kræver fagforbundet HK nu, at der laves nye retningslinjer på området.

»Vi skal undgå både, at vi undergraver danske løn- og arbejdsvilkår, og at udenlandske kolleger bliver forskelsbehandlet og snydt,« siger formand for HK/Privat, Karin Retvig.

Efter en forudgående undersøgelse fastslår Rigsrevisonen, at myndighederne er for dårlige til at tjekke, om lønnen og arbejdsvilkårene for de udenlandske medarbejdere lever op til standarden i danske overenskomster.

»Det underbygger HK's opfattelse af, at der har været meget fusk med udlændinges arbejde i Danmark. Og det kan ministeren ikke bare sidde overhørig,« siger Karin Retvig til Ritzau.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S