Ekspert: Betænkeligt at skolelærere skal administrere milliard-investering

Det er meget betænkeligt, at elselskaberne bestyrelser består af skolelærere og gårdejere. De er ikke klædt på til at gå i direkte konkurrence med de erfarne konkurrenter som blandt andre TDC, mener en ekspert.

Det er gårdejere, skolelærere og politibetjente, som dominerer bestyrelserne hos de elselskaber, der i de kommende år vil investere op mod 20 milliarder kroner for at udrulle bredbånd til hele landet.

Det kan betyde, at elselskaberne får det svært i det kommercielle og meget konkurrenceprægede bredbåndsmarked, advarer en ekspert fra Handelshøjskolen i Århus over for IT-avisen ComON.

»Det er vanskeligt for folk, der ikke har beskæftiget sig med store forretninger, at stille og forstå de rigtige spørgsmål. Og når beløbene er så store, som det er tilfældet med bredbåndsinvesteringerne, så er det betænkeligt med den slags bestyrelsessammensætninger,« siger Lektor Bent Martinsen, der er ekspert i beslutningsprocesser i organisationer.

Elselskaberne vil blive smidt ud i konkurrencen med eksempelvis TDC, hvis bestyrelse er ledet af erfarne erhvervsledere som eksempelvis den tidligere Nordea-direktør Thorleif Krarup og Tryg-topchefen Stine Bosse.

Bent Martinsen stiller sig stærkt tvivlende over for om politifolk og skolelærere vil kunne klare sig i det selskab.

»Det er fine jobs, men når det handler om at træffe beslutninger i milliard-klassen, så er det meget vanskeligt at forstå, at de skulle være specielt godt klædt på til den slags,« siger Bent Martinsen til IT-avisen ComON.

Bent Martinsen advarer om, at det kan ende i et scenarie, hvor det er direktøren og rådgiverne, der bliver virksomhedens sande ledere, mens bestyrelsen bare nikker stiltiende, fordi de ikke er i stand til at stille de kritiske spørgsmål og gennemskue om, der er hold i direktørens planer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere