Windows 2000 skuffer

Selv om Microsoft hævder det modsatte, viser en nærmere undersøgelse af den test Microsoft henviser til, at Windows 2000 Professionel ikke er hurtigere end Windows NT 4.0. Tværtimod, skriver Digi. No i dag.


I en pressemeddelelse, der blev udsendt sammen med beskeden om at Windows 2000 var klar til produktion, skrev Microsoft, at Windows 2000 er hurtigere end både Windows NT 4.0, Windows 95 og Windows 98 på maskiner med mindst 64Mb RAM. Men det lader ikke til at være hele sandheden. En ny rapport fra Ziff-Davis fortæller en anden historie.


Rapporten viser, at Windows 2000 er Microsofts hurtigste styresystem på maskiner med 32Mb RAM. Men på maskiner med 64Mb eller 128Mb RAM er det Windows NT 4.0, der gør sig bedst. Præcis hvor mange procents hastighedsforskel, der er på de to systemer, fortæller rapporten desværre ikke noget om. Men i testen ZD Labs udførte var NT 4.0 indstillet til at bruge PIO (Programmed I/O) harddisk-indstillingen, der er temmelig processorkrævende i forhold til DMA ( Direct Memory Acces) som Windows 2000 var indstillet til.


Når ret skal være ret, skal det siges, at det ikke var den færdige version af Windows 2000 Professional, der blev testet, men derimod Release Candidate 2 (RC2).


(Kilde: Harald Brombach, Digi.no)

    Læses lige nu

      Event: Cyber Security Festival 2026

      Sikkerhed | København

      Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

      18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

      Honey Arora

      Immeo

      Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

      Iver Jakobsen

      Comsystem A/S

      Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
      Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job