TV2 vil lancere dansk YouTube

I begyndelsen af 2007 vil TV2 lancere en dansk pendant til YouTube.com.

TV2 vil lancere en dansk pendant til det populære video-site Youtube.com.

»Brugergenereret indhold vil blive et væsentligt supplement til det traditionelle medieindhold i fremtiden. Det tager vi nu konsekvensen af,« siger TV2´s direktør for interaktivt indhold, Rune Bech.

Det er succesen med tv-stationens side blog.tv2.dk, der med sine 4000 brugere har fået TV2 til satse på brugernes egne online-video.

»Vores blogunivers er ganske enkelt eksploderet foran øjnene på os. I øjeblikket skriver brugerne et nyt indlæg hvert andet minut, og flere end 100 danskere opretter deres egen blog hver dag. Lanceringen af dette univers er en af de væsentligste grunde til, at tv2.dk trafikmæssigt er stormet frem her i efteråret,« siger portalchef, Carsten Folke Møller.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere