Laerdal Sophus outsourcer til Rusland

Den danske medicinal-virksomhed Laerdal Sophus udvider nu sit samarbejde med et it-outsourcingfirma i Skt. Petersborg.

Med lønninger som ligger langt under dansk niveau har Rusland længe været en magnet for vestlige firmaer. Et af de første danske firmaer som har outsourcet sin it til Skt. Petersborg, Laerdal Sophus, har netop udvidet sit samarbejde med it-firmaet Lanit-Tercom, der har til huse på statsuniversitetet lidt udenfor millionbyen.

Den danske medicinal-virksomhed oplyser at man har besluttet at udvide det russiske teams rolle i fremtidige opgaver og at øge antallet af medarbejdere i sit russiske udviklingscenter.

Laerdal Sophus vil desuden deltage i et projekt, hvor studenter på universitetet arbejder deltids på rigtige kommercielle opgaver. Det hjælper dem til at opnå industriel erfaring, samtidig med at firmaet får mulighed for at finde unge udviklere.

»Et vigtigt krav for at arbejde med Laerdal Sophus er, at man bruger vor agile udviklingsmodel. Denne model er afgørende for Laerdal Sophus' effektivitet og evne til at levere kvalitets software. Agil udvikling er en udfordring i ethvert firma, men især når udviklingen er spredt geografisk over flere fysiske lokationer: Danmark, St. Petersborg og Bangalore i Indien,« siger Tommy H. Olesen, outsourcing manager hos Laerdal Sophus.

Sammen med Laerdal Sophus' udviklingscenter i Bangalore har Lanit-Tercom udviklet en it-løsning, Competence Management System, der netop er blevet lanceret i Australien.

»Den lille geografiske og kulturelle afstand mellem Danmark og St. Petersborg og det meget høje faglige niveau hos Lanit-Tercom har været en stor fordel for samarbejdet,« siger Sten Falling fra firmaet Astenit, der er Lanit-Tercom's agent i Danmark.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job