Cisco investerer i virtualisering

Cisco har købt aktier i det EMC-ejede softwareselskab VMware for omkring 800 millioner kroner.

Cisco Systems foretager nu en strategisk investering i markedet for virtualisering ved at købe omkring 1,6 procent af aktierne i softwarefirmaet VMware. Prisen for aktierne er omkring 800 millioner kroner. Der er tale om en usædvanlig investering for Cisco, som normalt ikke vil nøjes med en lille bid på nogle få procent af et selskab.

I 2003 blev VMware solgt til storage-giganten EMC og siden har der været kraftig vækst på markedet for virtualisering. EMC oplyste i sidste uge, at omsætningen er steget med 89 procent til 1,7 milliarder kroner i andet kvartal.

Cisco fortæller at investeringen skal styrke samarbejdet mellem de to firmaer og gøre det lettere at anvende VMWares virtualiserings-løsninger sammen med Ciscos netværksprodukter.

EMC er ved at forberede en børsnotering af VMware, men det bliver mindre end 10 procent af aktierne i selskabet, der bliver sat til salg på børsen. Intel har tidligere i denne måned investeret 1,2 milliarder kroner i VMware.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S