Sverige overhaler Danmark i e-parathed

Sverige snupper førstepladsen i IBM's store undersøgelse.

Danmark rykker i år et trin ned ad rangstigen i en årlig undersøgelse over 70 landes evne til at omsætte digitale muligheder til social og økonomisk udvikling.

Sidste år lå Danmark på førstepladsen, men i år indtager Sverige topplaceringen. Det skriver Videnskabsministeriet i en pressemeddelelse.

IBM og Economist Intelligence Unit’s offentliggjorde for nylig deres årlige ”Digital Economy Rankings” for 2010 – tidligere kendt som ”E-readiness Rankings”. Undersøgelsen er en måling af 70 forskellige landes ”e-parathed”.

Videnskabsministeren Charlotte Sahl-Madsen (K), der afløste Helge Sander (V) for et halvt år siden, ser Danmarks andenplads som et tegn på, at danskerne fortsat er gode til at udnytte de digitale muligheder.

Hun vil arbejde på at fastholde Danmark i en førerposition.

"Jeg har netop lanceret arbejdsprogrammet ”Digitale veje til vækst,” som har et direkte fokus på at skabe IKT-baseret vækst og sikre den fortsatte brede an-vendelse af IKT i befolkningen," siger videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen

Samtidig er hurtigt internet en forudsætning for et godt resultat, mener hun.

"Den danske regering har med en bredbåndsmålsætning på 100 Mbit/s til alle danskere lagt sig i selen i forhold til at sikre, at Danmark bevarer sin position som en e-parat økonomi i verdensklasse," tilføjer Charlotte Sahl-Madsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job