Forhandlere ransaget i Intel-raid

EU-kommissionen undersøger tyske og engelske it-kæder for om de bliver presset af Intel

Den tyske forhandlerkæde Mediamarkt og Elgigantens britiske moderselskab DSGi, tidligere Dixon, der ligger uden for London, blev i går ransaget af EU's anti-monopol-myndighed. Det sker efter mistanke om, at Intel har misbrugt en dominerenede stilling på markedet for CPU'er til at presse konkurrenten og lilleput AMD ud af markedet. Det skriver det engelske onlinemedie The Register.

Det oplyses ikke, hvorvidt ransagningen viser, om butikskæderne er blevet tvunget til for eksempel at undlade at sælge AMD-processorer eller til at holde priserne på AMD-baserede computere kunstigt højt.

Også Intels tyske kontor i München er blevet ransaget af EU-myndighederne. Ifølge Kommissionen betyder det ikke, at man anser Intel for skyldig, men blot at man har indsamlet dokumenter, der eventuelt kan bruges som beviser.

Intel har været undersøgt siden 2001, og efter klage fra AMD i 2003 er undersøgelserne blevet intensiveret. I sommer blev blev en EU-undersøgelse officielt igangsat.

I Danmark siger Intels nordiske kanalchef Christian Bohn, at han ikke har kendskab til nogle undersøgelser imod den danske del af selskabet, men at man naturligvis står til rådighed for myndighederne. Han oplyser, at der ikke lige nu vil ske nogen forandringer i Intels relation til forhandlerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere