Robot skaffer pornopenge til skattefar

Skat har nu taget avanceret søgerobot i brug i jagten på ejere af frække danske affiliate sites.

Det lyder som en dårlig vittighed, men fakta er, at Skat har hele fire mand ansat til at surfe internettet for porno. Ikke nødvendigvis for deres egen fornøjelses skyld, men med det åbenbare formål at knalde (undskyld!) ejere af pornosites, der 'glemmer' at indberette deres indtjening til skattefar.

Det er især de såkaldte 'affiliates', der tiltrækker sig Skats opmærksomhed. Affiliates er hjemmesider, der ikke nødvendigvis selv hoster pornografisk materiale, men blot linker til mere etablerede pornosites. Og den slags kan der være gode penge i, fortæller version2.dk i dag.

Skat bruger et sindrigt to-delt system, der dels består af en søgerobot ved navn Xenon, der skanner internettet for bestemte søgeprofiler og analyserer, hvilke sider der linker til hinanden, samt aflure tilhørsforhold og kontaktinformationer.

Den anden del af systemet hedder ECEeye og er et analyseværktøj, der samler alle tilgængelige oplysninger om den pågældende side: Historik, trafik, ip-adresser osv. Sammenholdt kan dette give Skat en ide, om ejeren af et site tjener penge på trafikken, som han ikke får opgivet til skattemyndighederne.

Skat understreger, at det er væsentlige beløb, man går efter og ikke den lille hobbykoder, der har 10 besøgende om ugen på sit site - men hvis det viser sig, at det er store beløb, der går skattevæsenets næse forbi, er planen at udvide pornosjakket med flere mand m/k.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S