PBS: Kampen om NemID.dk fortsætter

Nets.dk er opgivet. Men kampen om NemID.dk er ikke slut.

I går valgte det tidligere PBS, nu Nets, overraskende at droppe den kontroversielle sag for at sikre sig domænet Nets.dk. Men det har ingen betydning for en anden sag, som ligger hos Klagenævnet for Domænenavne. NemID.dk.

Domænet er i øjeblikket registreret af firmaet Assemble, men Nets' datterselskab DanID vil gerne overtage det og gøre det til hjemsted for loginløsningen NemID, der i øjeblikket bor på NemID.nu.

Men selvom denne sag også har skabt meget postyr og virak omkring PBS/Nets, så vil domænesagen blive kæmpet til ende. Det oplyser pressechef i PBS, Søren Winge, til ComON.
Hos Klagenævnet for Domænenavne ligger en 31 siders klage, hvor firmaet argumenterer for sin ret til NemID.dk. ComON vil senere i dag gennemgå denne sag nærmere.

Holder nallerne fra Teller.dk
En anden mulig domænesag forbliver dog i ro. Teller er navnet på et datterselskab i den nye Nets-koncern, men som ComON tidligere har omtalt, så ejes Teller.dk af en dansk arkitekt, som ikke ønsker at skille sig af med domænet. Ifølge Nets' pressechef er der ingen aktuelle planer om at overtage eller købe Teller.dk.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S