Det er ikke Googles skyld at firmaer sjusker med data

Berlingske gav i første omgang Google skylden for, at data om hundredevis af nyhedhedsbrevsmodtagere havnede på nettet. Men den undskyldning holder ikke, siger Datatilsynet, der går ind i sagen.

På det seneste er flere firmaer blevet snuppet for at have en forholdsvis sløset omgang med kunders og brugeres personfølsomme data.

Nu må mindst et af firmaerne gå bodsgang hos Datatilsynet og forklare den pinlige affære.

Berlingske skal stå skoleret og forklare, hvordan navne og data på hundredevis af nyhedsbrevsmodtagere hos Berlingske Nyhedsmagasin kunne havne på nettet og blive indekseret af Google. Det skriver Version2.

Datatilsynet har på baggrund af nyhedssidens omtale valgt at gå ind i sagen. Det betyder, at tilsynet vil vide, hvad der er gjort for at fjerne oplysningerne, og om andre følsomme data også er blevet sikret.

Den aktuelle sag hos Berlingske har fanget tilsynets interesse, fordi brugernes detaljer kunne findes via Google.

Det var ifølge Berlingske oprindelige melding udelukkende Googles skyld, at søgemaskinen havde fundet frem til filen, som Berlingske havde frabedt sig indekseret. I dag har Berlingske dog taget det fulde ansvar og lovet, at firmaets rutiner skal kigges efter i sømmene.

»Vi har før set den type sager, hvor noget er blevet indekseret af Google, blandt andet hvor ordrebekræftelser på e-handelssites er blevet indekseret. I den forbindelse har Google over for os bekræftet, at de kun indekserer data, som allerede er offentligt tilgængelige,« siger kontorchef Lena Andersen fra Datatilsynet til Version2.

Masser at kigge på

Det er langt fra alle sager, Datatilsynet vælger at kaste sig over. Men tilsynet har haft rigeligt at arbejde med på det seneste.

Danske Spil kom i januar til at indhente personfølsomme data fra tusindevis af brugere uden tilstrækkelig sikkerhedsforanstaltninger.

Desuden har Trier Skirejser og Dong Energi haft databrister - også i sidste måned.

Kontorchef Lena Andersen ved Datatilsynet fortæller, at kun sagen hos Danske Spil har affødt reaktion hos tilsynet, der har fået sikkerhed for, at fejlen er rettet igen.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo