Hosting-nedbrud lukker Telestyrelsen på nettet

Mindre cloud-kunder hos Rackhosting ramt af SAN-nedbrud.

Flere offentlige styrelser og institutioner med IT- og Telestyrelsen i spidsen har siden i formiddag været utilgængelige på nettet.

Årsagen er et defekt Storage Area Network (SAN) hos det danske hostingfirma Rackhosting.

Firmaet hoster ud over IT og Telestyrelsen også offentlige sites som Videnskabministeriet.dk, Elsparefonden, Forsknings- og invationsstyrelsen, IT-Borger.dk og Erhvervs- og Byggestyrelsens hjemmeside. Disse sites er dog ikke nede i skrivende stund.

Rackhostings direktør Martin Helms fortæller til ComON, at det krakkede SAN hostede data for en række mindre cloud-kunder. For at sikre driften af dem, flyttede Rackhosting dem over på et andet SAN – hvor IT- og Telestyrelsen og de andre offenlige kunder i forvejen befandt sig. Den forøgelse var dog mere end dette SAN kunne klare uden udfald.

”Telestyrelsen er et af de meget disk-tunge sites, så man får fejl med jævne mellemrum. Derfor opleves det som om, sitet er nede,” fortæller Rackhosting-direktøren.

Rackhosting er i gang med at skaffe nye diske, som efter planen bliver installeret i eftermiddag. Derefter skal det nedbrudte SAN bygges op igen, og de pågældende sites føres tilbage. Hele den proces regner Rackhosting med at have ordnet ved 17-tiden i dag.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job