NemID er en udfordring for hjemløse

Digitaliseringen er et problem for hjemløse og andre udsatte grupper.

Mere og mere kommunikation med det offentlige foregår på nettet. Det er effektiviserende for samfundet og bekvemt for de fleste danskere. Men digitaliseringen er ikke uden tjørne.

Kritikere har tidligere hævdet, at svagtseende og pensionister har svært ved at bruge NemID. Nu rejses en lignende kritik på vegne af en anden befolkningsgruppe.

Initiativet Fælles Ansvar II i København peger på, at københavnske hjemløse og psykisk sårbare personer har store problemer med at bruge det nye digitale Danmark.

De hjemløse har ikke blot den indlysende udfordring, at de sjældent har adgang til en pc og internettet. Der peges også på, at de hjemløse og en endnu større gruppe af socielt sårbare personer har manglende it-kompetencer.

Det fortæller Jesper Blådal-Hansen fra Fælles Ansvar II, der tager rundt og underviser i it på herberger og væresteder i København. Ifølge ham er der 3.000 hjemløse og 9.000 psykisk sårbare personer i København, der mangler så meget it-forståelse, at de er ude af stand til at anvende en computer. Det skriver MetroXpress.

Det er et problem, fordi netop disse grupper har en stor kontakt med det offentlige i form af misbrugsbehandling, lægekonsultation, hjælp til boligsøgning og så videre.


Politikere: Det er et problem

It-ordfører fra Venstre, Michael Aastrup Jensen, anerkender, at det er et problem, og han vil gerne være med til at gøre det lettere for socialt udsatte at få tag om it - uden at nævne nogle direkte løsningsmuligheder. 

Socialdemokraternes Yildiz Akdogan vil også have mere fokus på problemet. Til Metroxpress siger hun, at vi skal betragte de manglende it-kundskaber med lige så stor alvor som ordblindhed og analfabetisme.

Undervisningen på de københavnske væresteder har dog vist, at de kursister, der ender med at forstå og tage ting som emails og NemID til sig, faktisk kan få store fordele, fordi det kan betyde, at de får en bedre dialog med læger og sagsbehandlere.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura