Helge Sander foreslår hjemmearbejde - regeringen vil straffe det

Videnskabsministeren udsender i dag en stak gode råd om grøn it, der slår på hjemmearbejde som vejen til et bedre klima. Præcist samtidigt skal Folketinget andenbehandle regeringens forslag om en mutimedieskat, der vil straffe folk økonomisk for at arbejde hjemme.

Danmarks virksomheder belaster miljøet meget mere end strengt nødvendigt. Det kan ændres med grøn it.

"It bliver en klima-helt også for de små og mellemstore virksomheder. It-løsninger kan over en bred front reducere danske virksomheders energiforbrug - uanset om det gælder brug af udstyr, håndtering af data, energirigtige boliger eller transport," siger Keld Jersild Olsen, formand for IT-Branchens Grøn it-kampagne.

IT-Branchen er gået sammen med Videnskabsministeriet og DANSK IT om et sæt gode råd, som virksomhederne kan bruge til at gøre profilen grønnere.

Anbefalingerne, som har videnskabsministeren som afsender,
indeholder eksempler på erfaringer med grøn it fra en række danske virksomheder. Blandt eksemplerne er hjemmearbejdspladser, hvor der spares energi og co2-udslip fra transporten mellem hjem og arbejde.

Sjovt nok er der samme dag som offentliggørelsen af videnskabsministeriets anbefalinger andenbehandling i Folketinget af lovforslag 199 fra Skatteministeren.

Lovforslaget, der på forhånd er sikret flertal, indeholder den berygtede multimedieskat, der straffer folk for at tage en arbejdspc-pc med hjem.

Ifølge en lang række faglige organisationer vil multimedieskatten med sin økonomiske afstraffelse virke stærkt begrænsende på folks lyst til at arbejde hjemme.

Der er dog også andre måder at gøre virksomhedens energiprofil mere klimavenlig, fremgår det af det nye ide-katalog:

"Eksempler i kataloget viser, at brug af telekonferencer, serverkonsolidering og intelligent styring af bygningers energiforbrug har en gavnlig effekt på både miljøet og virksomhedens bundlinje, siger Peter Dreyer, bestyrelsesmedlem i DANSK IT og ansvarlig for foreningens arbejde med grøn it.

Ide- og videnskataloget "Grøn it i din virksomhed - Ideer og inspiration til en grønnere profil" præsenteres på OECD-konferencen om grøn it i Helsingør som åbner i morgen onsdag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S