Henret Peter Lundin.com

Ny forening kræver Peter Lundin henrettet for mordene på en familie fra Rødovre. Nye medlemmer hverves gennem en hjemmeside på Nettet.

I dag åbnede hjemmesiden "Henret Peter Lundin". Hjemmesiden er skabt af en ny forening, der kræver at folketinget vedtager en særlov, der giver lov til at henrette Peter Lundin, der er anklaget for at have myrdet en familie i Rødovre.


På hjemmesiden forklarer foreningen om sine holdninger, lige som der er mulighed for at melde sig ind i foreningen direkte fra hjemmesiden. Ophavsmændene er af den overbevisning, at en stor opbakning fra befolkningen kan presse politikerne til at vedtage særloven.


Den kontroversielle foreningen er startet af den tidligere bokser Mark Hulstrøm - og han er både formand og talsmand for foreningen, ligesom det er ham, der har skrevet foreningens vedtægter.


- Danmark skal ikke genindføre dødsstraffen, men det danske folketing skal vedtage en særlov. De drab, Peter Lundin har begået, giver mig kvalme, siger Mark Hulstrøm til B.T.


(Kilde: B.T.)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S