Staten overvåges for at skabe sikkerhed

GovCERT indfører massiv overvågning.

Artikel top billede

GovCERT vil massivt overvåge de statslige myndigheder. Missionen er at kunne analysere mistænksom trafik til staten.

Det fremgår af et lovforslag, der skal give GovCERT tilladelse til overvågningen, og som netop er sendt i høring.

Automatiske alarmer skal advare GovCERT om mistænkelige trafikmønstre i pakke- og trafikdata, skriver IT- og Telestyrelsen i bemærkningerne til lovforslaget.

"Et eksempel på anormal trafik kan være, at en myndighed transmitterer store mængder data til en ip-adresse uden for normal arbejdstid, hvortil der ikke plejer at være særlig aktivitet," uddyber styrelsen.

GovCERT, som ligger under IT- og Telestyrelsen, har til opgave at koordinere indsatsen, hvis landets internet bliver angrebet af it-kriminelle eller fremmede magter.

Ved efterårets tværeuropæiske cyberøvelse konkluderede GovCERT, der dengang var under opbygning, at de fremover skulle forsøge at få teleselskaberne med i lignende øvelser, fordi de spiller en vigtig rolle for cyberforsvaret.

 

Intrusion Detection System

For at kunne forsvare statens egne institutioner, skal enheden kunne analysere data i netværkene. Derfor har GovCERT etableret et Intrusion Detection System kaldet GovCERT IDS. Det består af decentrale IDS-enheder, som placeres på de tilsluttede myndigheders internetforbindelse. Disse enheder analyserer pakke- og trafikdata for angrebsmønstre på internetforbindelsen. De centrale servere med dataene står hos GovCERT.

Den kommende lov vil tilladelse til at lagre pakkedata i maksimalt 14 kalenderdage, dog som udgangspunkt kun i seks kalenderdage. Fristen forlænges til tre år, hvis der har været angreb på it-netværk.

Trafikdata, som ikke er reelt indhold, men som er oplysninger om en transmission, vil kunne gemmes i op til et år, selv om der ikke har været tale om en sikkerhedshændelse.

Pakkedata, der knytter sig til en sikkerhedshændelse, kan GovCERT kun videregive til politiet. Trafikdata vil også kunne sendes til andre danske myndigheder og andre landes GovCERT'er. Trafikdata kan også sendes til private virksomheder, der beslutter sig for at tilmelde sig GovCERT. Det kan eksempelvis være elselskaber og netværksejere.

Videnskabsministeren skal desuden nedsætte et tilsyn, der holder øje med GovCERT. Tilsynet skal bestå af en dommer som formand og fire eksperter.

Hvis Folketinget vedtager loven, vil den træde i kraft den første juli i år. Høringsfristen er den 4. marts.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S