Staten overvåges for at skabe sikkerhed

GovCERT indfører massiv overvågning.

Artikel top billede

GovCERT vil massivt overvåge de statslige myndigheder. Missionen er at kunne analysere mistænksom trafik til staten.

Det fremgår af et lovforslag, der skal give GovCERT tilladelse til overvågningen, og som netop er sendt i høring.

Automatiske alarmer skal advare GovCERT om mistænkelige trafikmønstre i pakke- og trafikdata, skriver IT- og Telestyrelsen i bemærkningerne til lovforslaget.

"Et eksempel på anormal trafik kan være, at en myndighed transmitterer store mængder data til en ip-adresse uden for normal arbejdstid, hvortil der ikke plejer at være særlig aktivitet," uddyber styrelsen.

GovCERT, som ligger under IT- og Telestyrelsen, har til opgave at koordinere indsatsen, hvis landets internet bliver angrebet af it-kriminelle eller fremmede magter.

Ved efterårets tværeuropæiske cyberøvelse konkluderede GovCERT, der dengang var under opbygning, at de fremover skulle forsøge at få teleselskaberne med i lignende øvelser, fordi de spiller en vigtig rolle for cyberforsvaret.

 

Intrusion Detection System

For at kunne forsvare statens egne institutioner, skal enheden kunne analysere data i netværkene. Derfor har GovCERT etableret et Intrusion Detection System kaldet GovCERT IDS. Det består af decentrale IDS-enheder, som placeres på de tilsluttede myndigheders internetforbindelse. Disse enheder analyserer pakke- og trafikdata for angrebsmønstre på internetforbindelsen. De centrale servere med dataene står hos GovCERT.

Den kommende lov vil tilladelse til at lagre pakkedata i maksimalt 14 kalenderdage, dog som udgangspunkt kun i seks kalenderdage. Fristen forlænges til tre år, hvis der har været angreb på it-netværk.

Trafikdata, som ikke er reelt indhold, men som er oplysninger om en transmission, vil kunne gemmes i op til et år, selv om der ikke har været tale om en sikkerhedshændelse.

Pakkedata, der knytter sig til en sikkerhedshændelse, kan GovCERT kun videregive til politiet. Trafikdata vil også kunne sendes til andre danske myndigheder og andre landes GovCERT'er. Trafikdata kan også sendes til private virksomheder, der beslutter sig for at tilmelde sig GovCERT. Det kan eksempelvis være elselskaber og netværksejere.

Videnskabsministeren skal desuden nedsætte et tilsyn, der holder øje med GovCERT. Tilsynet skal bestå af en dommer som formand og fire eksperter.

Hvis Folketinget vedtager loven, vil den træde i kraft den første juli i år. Høringsfristen er den 4. marts.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job