EU-domæne: 40.000 ansøgninger på 15 minutter

Fra i dag kan indehavere af varemærker og offentlige institutioner registrere domænenavne med endelsen .eu. I løbet af de første 15 minutter har EURid modtaget 40.000 ansøgninger.

Den såkaldte sunrise-periode for det nye internet-topdomæne .eu startede i dag kl. 11.00. Alene i de første 15 minutter er der modtaget mere end 40.000 ansøgninger om domænenavne - 45 i sekundet - der er sendt gennem 800 domænefirmaer i de 25 EU-lande. Det fortæller EURid, der har ansvaret for det nye domæne.

Sunrise-perioden starter i dag og løber frem til den 7. april. I denne periode har indehavere af varemærker og offentlige institutioner mulighed for at søge om domænenavne efter først-til-mølle-princippet.

De overordnede regler om forhåndsregistrering er fastsat af EU-Kommissionen og skal forhindre at domænepirater sætter sig på de mest attraktive navne og efterfølgende forsøger at afpresse virksomheder, kommuner eller organisationer til at betale høje beløb for at udlevere deres domænenavne.

Den 7. april 2006 kl. 11.00 starter så den såkaldte land rush, hvor alle har fri mulighed for at registrere domænenavne under .eu.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S