Dansk musikportal ændrer struktur

Den danske Internet-tjeneste Musik.org har siden åbningen i juli 1998 været drevet af Nat&Dag på vegne af pladeselskabernes brancheorganisation Ifpi, og har fungeret som indgangsdør til musik på Nettet i Danmark, med over en halv million
hits per måned.


Pr. 1. februar overtager Nat&Dag driften af og ansvaret for www.musik.org, såvel økonomisk som administrativt, og fremover vil sitet blive drevet af Nat&Dag Publishing, fortæller firmaet. Nat&Dag har siden åbningen af sitet kun haft ansvar for det redaktionelle indhold og tilrettelæggelse.


Sitet fortsætter i sin nuværende form og udseende med hitlister, nyheder, interviews, artikler og muligheder for at lytte til de nyeste udgivelser. Samtidig markerer den nye struktur også en afslutning af samarbejdet med Egmont Online (EON), hvor musik.org har været musikkanal i en periode.


Et af de førstkommende initiativer bliver at gøre hitlisterne og "Ugens Releases" tilgængelig via WAP for mobiltelefoner og andre håndholdte apparater, fortæller Musik.org.


- I sin tid, da vi startede dette projekt på vegne af musikbranchen, var det et af de første genre-communities på den danske del af nettet. Og projektet har haft stor glæde af den samlede musikbranches synergi. Internettet har ændret markedssituationen radikalt for mange i kultur- og
underholdningsbrancherne. Og integrationen af nye aktører og sammensmeltningen af medieflader - hvad de seneste internationale fusioner i medie/musikbranchen giver et klar fingerpeg om - vil også afspejle sig i projektet fremover, siger adm. dir. Esben Trier.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Ed A/S
    Salg af hard- og software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere